×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 240 medyków startuje w wyborach. To lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci czy opiekunowie

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 września 2023 07:55Zaktualizowano: 14 września 2023 07:58

Ponad 240 kandydatów w październikowych wyborach parlamentarnych w rubryce zawód wpisało zawód medyczny czy związany z ochroną zdrowia. Na listach kandydatów znajdziemy m.in. lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, farmaceutów, ratowników, diagnostów laboratoryjnych czy opiekunów medycznych. Nie brakuje także dyrektorów szpitali i menadżerów ochrony zdrowia. 14 września prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski spotka się z kandydującymi lekarzami.

Ponad 240 medyków startuje w wyborach. To lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci czy opiekunowie
15 października wybory do parlamentu. Ponad 240 medyków na listach wyborczych Fot. PAP/Piotr Polak
  • 15 października zaplanowano wybory parlamentarne. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, iż do Sejmu wystartuje ponad 6500 kandydatów i ponad 360 do Senatu
  • Na listach wyborczych zalazło się ponad 130 lekarzy, ponad 60 pielęgniarek, ponad 20 fizjoterapeutów i kilkunastu farmaceutów
  • Na kandydowanie do parlamentu zdecydowali się także ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, opiekunowie medyczni czy dyrektorzy szpitali oraz menadżerowie ochrony zdrowia
  • 14 września w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej zaplanowano spotkanie prezesa Łukasza Jankowskiego z kandydującymi w wyborach lekarzami
  • - Chciałbym, żebyśmy w swoim gronie mogli porozmawiać m.in. o koniecznych reformach ochrony zdrowia, którą parlamentarzyści przyszłej kadencji będą mieli szanse wdrażać w życie - zapowiedział szef NIL

Ochrona zdrowia w wyborach 2023 

Wśród kandydatów do Sejmu znaleźć można m.in. powracającego z Parlamentu Europejskiego, byłego ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza (KO).

Na start w wyborach kolejnej kadencji zdecydowali się także dotychczasowi wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Czesław Hoc (PiS), Rajmund Miller (KO) czy Bolesław Piecha (PiS). Nie zabrakło także lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza (Komitet Wyborczy Trzecia Droga).

Ponownie w ławach poselskich chciałaby zasiąść obecna minister zdrowia Katarzyna Sójka (PiS), która w sierpniu zastąpiła na stanowisku Adama Niedzielskiego. Szefowa resortu zdrowia w trakcie oficjalnej prezentacji "jedynek" PiS na prezentacji widniała jeszcze jako kandydatka z Piły, ale ostatecznie wystartuje jako "dwójka" w Kaliszu.

Wcześniej jako "jedynkę" PiS w Pile wymieniało się Niedzielskiego, ale po aferze z ujawnieniem przez niego na Twitterze informacji o lekach, jakie przepisał sobie lekarz, musiał podać się do dymisji i całkowicie stracił miejsca na listach PiS.

Zaskoczeniem natomiast jest brak kandydowania dotychczasowego przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa (PiS). W kuluarach parlamentu można usłyszeć, że poseł pochodzący z Bydgoszczy zamierza walczyć o mandat w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wiceminister Kraska oraz marszałkowie na listach senackich

Na listach senackich znalazło się natomiast ponad 20 lekarzy. W tym dobrze znane nazwiska jak dotychczasowy marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO), były marszałek Stanisław Karczewski (PiS), czy przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera (KO).

Na start zdecydowali się również wiceprzewodniczący komisji Wojciech Konieczny (PPS) oraz członkini Agnieszka Gorgoń-Komor (KO).

Z kolei dotychczasowa wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia Alicja Chybicka (KO) tym razem ubiega się o mandat w Sejmie.

Tradycyjnie już (od 2005 roku) do Senatu kandyduje także obecny wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (PiS).

Na listach wyborczych do parlamentu znaleźli się również przedstawiciele zawodów:

  • ratownik medyczny,
  • diagnosta laboratoryjny,
  • opiekun medyczny,
  • analityk medyczny,
  • rejestrator medyczny,
  • statystyk medyczny,
  • informatyk medyczny.

Nie brakuje także dyrektorów szpitali czy menadżerów ochrony zdrowia.

14 września spotkanie lekarzy startujących w wyborach

14 września Naczelna Izba Lekarska organizuje spotkanie lekarzy i lekarzy dentystów startujących w wyborach.

- Na spotkanie w siedzibie NIL zaprosimy kandydatów lekarzy i lekarzy dentystów ze wszystkich opcji politycznych. Chciałbym, żeby spotkanie miało wymiar środowiskowy i żebyśmy w swoim gronie mogli porozmawiać m.in. o koniecznych reformach ochrony zdrowia, którą parlamentarzyści przyszłej kadencji będą mieli szanse wdrażać w życie - zapowiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

 - W samej istocie naszego zawodu leży troska o innych, stąd też z ogromną radością przyjmuję zaangażowanie lekarzy i dentystów w działalność na rzecz wspólnego dobra. Cieszę się, że członkowie naszego środowiska biorą aktywny udział w kształtowaniu polityki naszego państwa - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze