Ponad 2 tys. uchodźców z Ukrainy leczyło się w wojewódzkim szpitalu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP18 października 2022 10:02

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku od początku wojny leczyło się ponad 2 tys. uchodźców z Ukrainy.

Ponad 2 tys. uchodźców z Ukrainy leczyło się w wojewódzkim szpitalu
W szpitalu wojewódzkim leczyło się już ponad 2 tys. ukraińskich uchodźców. Fot. AdobeStock

 

Uchodźcy leczeni w Słupsku

Od 24 lutego 2022 roku, czyli od dnia agresji Rosji na Ukrainę, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku (Pomorskie) leczono łącznie 2039 osób z Ukrainy, w tym ponad 900 dzieci.

Jak podał Prusak w przesłanym komunikacie prasowym, od początku wojny na oddział ratunkowy trafiło 359 dzieci, z których 160 wymagało dalszego leczenia na pediatrii lub chirurgii ogólnej. W ramach Nocnej Opieki Chorych i poradni chirurgicznej pomoc medyczną uzyskało kolejnych 562 dzieci.

- Ponadto w słupskim szpitalu przyszło na świat 21 noworodków urodzonych przez mamy uciekające z Ukrainy - przekazał Prusak.

Z kolei w grupie dorosłych pacjentów z Ukrainy 332 osoby przyjęto na szpitalne oddziały, a 765 leczono w trybie ambulatoryjnym. - Głównymi przyczynami hospitalizacji dorosłych pacjentów były choroby onkologiczne dotychczas leczone na Ukrainie, choroby internistyczne i urazy - dodał rzecznik słupskiego szpitala.

Pomoc dla każdego potrzebującego

Poinformował, że obecnie w szpitalu nie ma ani jednego pacjenta z Ukrainy.

Przy czym zarząd słupskiego szpitala, cytowany w komunikacie prasowym, zaznaczył, że obywatele Ukrainy, w myśl obowiązujących przepisów, w placówce mogą liczyć na taką samą pomoc medyczną, jak Polacy.

- Nasz personel wielokrotnie udowadniał, że potrafi nieść pomoc potrzebującym i sprostać wyzwaniu, jakim jest pogodzenie opieki medycznej niesionej obywatelom polskim oraz uchodźcom z Ukrainy - powiedzieli prezes i wiceprezes zarządu słupskiego szpitala Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum