Pomorze: pierwsze sanitariuszki z Ukrainy już w pracy. Dużo ofert dla lekarzy i pielęgniarek

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, WZP25 marca 2022 11:00

Szpital Wojewódzki w Szczecinie zatrudnił pierwsze sanitariuszki z Ukrainy, które uciekły do Polski przed wojną. Instytucje podległe marszałkowi województwa zachodniopomorskiego przygotowały listę około 170 wakatów. Zapotrzebowanie jest większe.

Pomorze: pierwsze sanitariuszki z Ukrainy już w pracy. Dużo ofert dla lekarzy i pielęgniarek
W szczecińskich placówkach ochrony zdrowia są oferty pracy dla lekarzy, salowych, pielęgniarek Fot. Shutterstock
  • Pierwsze sanitariuszki z Ukrainy znalazły pracę w Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie - poinformował na Twitterze oficjalny serwis informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego
  • W samym zachodniopomorskim przebywa już ponad 70 tys. uchodźców
  • Instytucje podległe marszałkowi przygotowały listę około 170 wakatów. Wśród nich są oferty pracy w jednostkach ochrony zdrowia, ale też w instytucjach kultury, uzdrowiskach, placówkach edukacyjnych i ośrodkach drogowych
  • - Nie wszyscy uchodźcy mogą podjąć pracę. Niektórzy potrzebują czasu by dojść do siebie po traumach, część musi zapewnić opiekę dzieciom - zwraca uwagę marszałek Olgierd Geblewicz

Szpital w Szczecinie zatrudnił sanitariuszki

W Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie pracę rozpoczęli pierwsi uchodźcy z Ukrainy. Głównie są to sanitariuszki.

Na prośbę marszałka Olgierda Geblewicza jednostki podległe samorządowi woj. zachodniopomorskiego przygotowały listę około 170 wakatów, na które dotąd bezskutecznie poszukiwały pracowników. Z kolei Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił punkt informacyjny dla uchodźców. 

- Nie wszyscy uchodźcy mogą podjąć pracę. Niektórzy potrzebują czasu by dojść do siebie po traumach, część musi zapewnić opiekę dzieciom. Wiele osób jednak od razu chce pracować, uczyć się języka polskiego. Chcą jak najszybciej zyskać niezależność - podkreśla marszałek Geblewicz. 

W samym zachodniopomorskim przebywa już ponad 70 tys. uchodźców. Na liście przygotowanej przez instytucje podległe samorządowi województwa zachodniopomorskiego sporo jest ofert w jednostkach ochrony zdrowia, gdzie poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, opiekunowie i ratownicy medyczni, ale także pracownicy techniczni czy salowe i pomoce kuchenne.

Wakaty są także w instytucjach kultury, uzdrowiskach, placówkach edukacyjnych i ośrodkach drogowych. 

Powstał punkt informacyjny i specjalna infolinia

Uchodźcy szukający zatrudnienia muszą przejść przez procedury związane z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na pracę czy warunkowe wykonywanie zawodu. Aby im to ułatwić, Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił 24 marca – obsługiwany w języku ukraińskim lub rosyjskim – punkt informacyjny, gdzie uchodźcy mogą dowiedzieć się, jakie są możliwości podjęcia pracy, a także które firmy szukają pracowników.

Punkt informacyjny mieści się w siedzibie WUP przy ul. Adama Mickiewicza 41. Uruchomiono także infolinię pod nr tel. 91 42 56 126. Punkt informacyjny i infolinia działają od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.

- Wszystkim potrzebującym będzie udzielone wsparcie w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz w poszukiwaniu pracy. Doradcy zawodowi wskażą, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, a także do pierwszych dni w nowej pracy - czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. 

Na stronie internetowej www.wup.pl w zakładce Pomoc dla obywateli Ukrainy w znalezieniu pracy, na bieżąco zamieszczane są informacje niezbędne przy poszukiwaniu pracy i zatrudnieniu obywateli zza wschodniej granicy.

Dodatkowo, w każdy wtorek w godzinach 10-15 w punkcie informacyjnym porad udzielać będą pośrednicy pracy EURES z niemieckiego urzędu pracy – Agentur für Arbeit Greifswald.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum