Pomorskie: z połowy szkół zniknęły sklepiki, wymagania były za wysokie?

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 18 września 2015 16:23

W szkołach publicznych w Gdańsku przed 1 września działało 69 sklepików szkolnych. Aż 26 z nich zostało zlikwidowanych z powodu wejścia w życie tzw. rozporządzenia sklepikowego. Wymagania Ministerstwa Zdrowia okazały się zbyt dużym wyzwaniem.

Pomorskie: z połowy szkół zniknęły sklepiki, wymagania były za wysokie?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Gazeta Wyborcza, likwidacja szkolnych sklepików dotyczy szkół w całym Pomorskim. Działalność zakończyły m.in. sklepiki w Zespole Szkół nr 1 w Wejherowie, w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach czy w Gimnazjum nr 1 w Człuchowie.

Sklepikarze skarżą się, że nowe przepisy są zbyt restrykcyjne i trudno im osiągnąć zysk. Podnoszą, że dzieci nie chcą kupować zdrowej żywności, tylko wychodzą poza szkołę i w pobliskich sklepach zaopatrują się w chipsy, batony i gazowane napoje.

Nowe przepisy krytykują również dyrektorzy szkół, rodzice i część uczniów. Uważają oni, że nie potrzebują nadopiekuńczości władz, a odpowiedzialność za zdrowie i żywienie dzieci ponoszą rodzice.

Więcej: www.gazeta.pl

Dietetycy uważają za słuszne wprowadzenie rozporządzenia MZ z dnia 26 sierpnia 2015 r. ws. grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełnić środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach.

Są zdania, że ważne jest każde ograniczenie dzieciom i młodzieży dostępności do produktów o wysokiej kaloryczności, a zarazem o niskiej wartości odżywczej: chipsów, słodzonych napojów, coli, fast foodów.

Wskazują, że z jednej strony u dzieci i młodzieży powszechnie występują błędy żywieniowe sprzyjające nadmiernej masie ciała: spożywanie dużej ilości słodyczy, słodzonych napojów i wód smakowych, za dużych porcji, jedzenie nieregularnych posiłków, dokarmianie dzieci przez babcie. Z drugiej strony: dzieciom brakuje znajomości zasad prawidłowego żywienia, w tym brak znajomości powszechnie dostępnych w naszym kraju owoców i warzyw na przykład... rzodkiewek.

Czytaj też: Ze szkolnych sklepików znikają złe kalorie. Czy zobaczymy spadek wagi u najmłodszych?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze