Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 20-04-2017 11:50

Pomorskie: tu więcej osób się rodzi niż umiera, to zasługa...

Pomorze jest liderem pod względem przyrostu naturalnego w kraju. Jak podkreślają eksperci, ten wynik to w głównej mierze zasługa mieszkańców Kaszub, którzy są przywiązani do modelu wielodzietnej rodziny.

Najwyższy przyrost naturalny w kraju to w głównej mierze zasługa mieszkańców Kaszub, którzy są przywiązani do modelu wielodzietnej rodziny. Fot. Fotolia

Jak wynika z najnowszego raportu GUS, najwyższy przyrost naturalny w kraju oznacza, że na Pomorzu rodzi się więcej osób niż umiera. Dodatni wskaźnik osiągnęły jeszcze tylko dwa województwa w kraju: małopolskie i wielkopolskie- podaje Gazeta Wyborcza.

Z opublikowanego raportu GUS wynika, że na koniec grudnia 2016 r, przyrost naturalny w województwie pomorskim wyniósł 2,0 promila, z kolei np. na Mazowszu 0,7, a w Łódzkiem - aż minus 3. Średnia dla kraju również jest ujemna minus 0,2 promila.

Urząd Statystyczny w Gdańsku podaje, że ten trend utrzymuje się już od ok. 10 lat. Nie we wszystkich jednak powiatach i miastach. Przyrost naturalny jest wyraźnie wyższy na pomorskiej wsi niż w miastach - stosunek 4,4 do 0,7 promila.

Wynik to w głównej mierze zasługa mieszkańców Kaszub, którzy są przywiązani do modelu wielodzietnej rodziny. I nawet miasta, w których ten przyrost jest ujemny nie są w stanie tego stanu rzeczy zniwelować.

Więcej: trojmiasto.wyborcza.pl