Pomorskie: 78 mln zł na regionalne programy zdrowotne do 2020 roku

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2016 11:31

Do 2020 roku na realizację w województwie pomorskim zdrowotnych programów regionalnych przeznaczone zostanie ponad 78 mln zł ze środków unijnych - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO).

Pomorskie: 78 mln zł na regionalne programy zdrowotne do 2020 roku
Jolanta Wierzbicka, kierownik Referatu Strategii i Programów Zdrowotnych UMWP; FOT. PTWP

Regionalny program zdrowotny w woj. pomorskim będzie się składał z trzech zasadniczych modułów, obejmujących:

• choroby będące istotnym problemem w regionie, w tym cukrzycę typu 2
• eliminowanie istotnych czynników ryzyka w miejscu pracy
• rehabilitację leczniczą ułatwiającą powroty do pracy.

- Przeprowadzona została analiza działań dotyczących pierwszego modułu, który otrzymał już pozytywną opinię Komitetu Sterującego w resorcie zdrowia. Niebawem zostanie przekazany do zaopiniowania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - informowała podczas konferencji "Zdrowie publiczne" (Gdańsk, 8 grudnia) Jolanta Wierzbicka, kierownik Referatu Strategii i Programów Zdrowotnych w Departamencie Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na rehabilitację leczniczą ułatwiającą powroty do pracy planowane jest 40 proc. z kwoty 78 mln zł; na eliminowanie istotnych czynników ryzyka w miejscu pracy - 30 proc.

Natomiast po 15 proc. przeznaczone zostanie na: działania wzmacniające krajowe programy profilaktyczne (w tym program wczesnego wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego) oraz programy w zakresie chorób będących istotnym problemem w regionie, w tym cukrzycę typu 2.

- Konkurs dotyczący działań wzmacniających krajowe programy profilaktyczne zostanie ogłoszony pod koniec grudnia. W ramach Pomorskiego Forum Samorządowego będziemy z powiatami omawiać zasady, na jakich ten konkurs będzie przeprowadzony - dodała Jolanta Wierzbicka.

Zaznaczyła, że samorządowi decydenci powinni zdawać sobie sprawę, że - w przeciwieństwie do np. realizacji inwestycji drogowej, gdzie efekt jest od razu widoczny - na pozytywne rezultaty programów zdrowotnych trzeba i warto czekać kilka lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum