Pomorski samorząd apeluje o wyznaczenie w regionie szpitala wielospecjalistycznego dla chorych na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2020 18:26

Przedstawiciele samorządu woj. pomorskiego apelują do wojewody o wskazanie wysokospecjalistycznego szpitala dla pacjentów cierpiącym na Covid-19. W regionie brak takiej placówki, a liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie wzrosła.

Samorząd apeluje o wyznaczenie w regionie szpitala wielospecjalistycznego dla chorych na COVID-19. Fot. Shutterstock

O skierowaniu do wojewody apelu dotyczącego "pilnej potrzeby" dedykowania pacjentom zakażonym COVID-19 wysokospecjalistycznego szpitala w regionie, poinformował w środę (23 września) Michał Piotrowski rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jak przypomniał Piotrowski, apel taki marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk wystosował już do wojewody Dariusza Drelicha 15 września br.

Rzecznik wyjaśnił w rozesłanym mediom komunikacie, że w środę miało miejsce posiedzenie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego radni sejmiku województwa pomorskiego omawiali bieżącą sytuację związaną z pandemią w regionie.

- Od długiego czasu marszałek województwa i zarządzający Szpitalami Pomorskimi apelują zarówno do Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego jak i innych przedstawicieli administracji rządowej o podjęcie stanowczych działań mających na celu właściwe zabezpieczenie zdrowia Pomorzan i pilne wyznaczenie, w pierwszej kolejności 7 Szpitala Marynarki Wojennej, jako wielospecjalistycznej placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19 - mówił na posiedzeniu komisji cytowany w komunikacie jej przewodniczący Komisji Andrzej Bartnicki.

Bartnicki przypominał, że w marcu, kiedy rozpoczynała się pandemia, to właśnie 7 Szpital Marynarki Wojennej był wyznaczony do walki z COVID-19. - Ale decyzją władz rządowych 1 czerwca przestał pełnić funkcję szpitala jednoimiennego, a cały ciężar pomocy ofiarom pandemii zrzucono na Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - podkreślił Bartnicki.

Przypomniał, że Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (PCCHZiG) zatrudnia ograniczoną liczbę personelu, ale przede wszystkim jest to placówka, która nie posiada oddziałów specjalistycznych i "nie jest w stanie udzielić kompleksowej pomocy zakażonym COVID-19 w stanie ciężkim".

Bartnicki podkreślił, że aktualnie w województwie nie ma więc szpitala wielospecjalistycznego dedykowanego pacjentom z Covid-19, a najbliższy taki szpital wyznaczono w Grudziądzu.

- W sytuacji pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej jest to niezrozumiałe. W dodatku otrzymaliśmy dziś nagłą informację ze szpitala w Grudziądzu, że placówka ta również odmawia przyjmowania pacjentów ze względu na brak miejsc - mówił na posiedzeniu komisji cytowany w komunikacie Bartnicki.

"Członkowie komisji są przekonani, że należy nadal apelować do władz rządowych o pilne wyznaczenie szpitala wielospecjalistycznego w naszym regionie. Obecnie, w czasie, kiedy pandemia narasta, a województwo pomorskie znajduje się wśród województw z najwyższa liczbą zakażeń w Polsce, szpital ten stanowiłby odpowiednie zabezpieczenie dla zdrowia i życia osób zakażonych" - napisał Piotrowski w komunikacie.

W środę w całym kraju potwierdzono 974 nowych zakażeń i był to drugi najwyższy dzienny bilans od początku pandemii. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Mazowszu - 164 przypadki, na kolejnych miejscach znalazły się: Małopolska - 135 przypadków, Pomorskie - 114, województwo łódzkie - 84, Śląsk - 82 i Wielkopolska -76. 

PAP - Anna Kisicka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum