×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Polski Ład to zamach na zarobki lekarzy. NRL ostrzega: zwiększy deficyt kadr medycznych

Autor: oprac. WOK • Źródło: NRL, Rynek Zdrowia27 sierpnia 2021 05:00

Polski Ład i zmiany w podatkach spowodują zwiększenie obciążeń fiskalnych kadr medycznych, w tym lekarzy i spadek ich realnych wynagrodzeń - uważa samorząd lekarski i ocenia: "To zamach na zarobki lekarzy"

Polski Ład to zamach na zarobki lekarzy. NRL ostrzega: zwiększy deficyt kadr medycznych
Polskli Ład uderzy lekarzy po kieszeniach? FOT. PTWP
 • Polski Ład i proponowane przez rząd PiS zmiany w podatkach uderzą w najbardziej aktywny zawodowo personel medyczny i spowodują pogorszenie i tak bardzo trudnej sytuacji w ochrony zdrowia - przestrzega Naczelna Rada Lekarska
 • Negatywnie należy ocenić likwidację możliwości odliczania 7,75 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne od podatku dochodowego - wskazuje NRL
 • Samorząd lekarski podkreśla, że propozycje podatkowe rządu spowodują znaczne obniżenie dochodów wielu lekarzy
 • Postulujemy wycofanie się z tych rozwiązań - zaznacza NRL

NRL: Polski Ład to zamach ma wynagrodzenia lekarzy

Naczelna Rada Lekarska ostro krytykuje Polski Ład i proponowane przez rząd zmiany podatkowe.

„Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (...) negatywnie ocenia zawarte w nim projektowane zmiany w przepisach podatkowych” - czytamy w stanowisku NRL dotyczącym zmian w systemie podatkowym przewidzianych w Polskim Ładzie.

Zdaniem samorządu lekarskiego wprowadzenie projektowanych zmian spowoduje istotne zwiększenie obciążeń fiskalnych większości kadr medycznych, w tym lekarzy i lekarzy dentystów, a w konsekwencji na spadek ich realnych wynagrodzeń.

Czytaj również: Polski Ład to paraliż intensywnej terapii. Szef Związku Zawodowego Anestezjologów ostrzega: Koszty poniosą pacjenci

Zmiany uderzą zwłaszcza w medyków na działalności gospodarczej

- Negatywnie należy ocenić przede wszystkim zmiany dotyczące zasad ustalania i rozliczania składki zdrowotnej, w tym likwidację możliwości odliczania 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wprowadzone w tym zakresie zmiany wpłyną na wzrost obciążeń fiskalnych całego personelu medycznego, także tych osób, którzy wykonują swój zawód wyłącznie w ramach stosunku pracy. Szczególnie dotkliwe będą jednak dla tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą - zaznacza NRL.

Prezydium NRL przypomina, ze obecnie znacząca część personelu medycznego, nie tylko lekarze i lekarze dentyści, to osoby będące przedsiębiorcami. Wielu z nich pracuje też nie tylko na etacie, ale prowadzi dodatkowo prywatne gabinety, czy świadczy usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

- Projekt przewiduje, że podstawą wymiaru składki zdrowotnej dla osób opłacających podatek według skali podatkowej, będą rzeczywiste dochody. Natomiast osoby opłacające ryczałt będą opłacać miesięczną składkę od przychodu, co stanowi istotne zwiększenie obciążeń fiskalnych - wskazuje NRL.

Czytaj też: Składka zdrowotna. Będzie obniżka z 9 do 3 proc. Rząd bliski podjęcia decyzji

"Dla małych NZOZ-ów jest to znacząca podwyżka kosztów"

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że projektowana ulga, obliczana na postawie skomplikowanego algorytmu, która ma zniwelować stratę spowodowaną zniesieniem odliczania składki zdrowotnej tzw. klasie średniej, tj. osobom  osiągającym przychody w przedziale 68 412 zł do 133 692 zł rocznie,  jest przewidziana wyłącznie dla osób osiągających przychody ze stosunku pracy.

- Także rozwiązania przygotowane dla zawodów medycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według jednej 14% stawki ryczałtu, nie zrekompensują strat wynikających z projektowanych zmian, ponieważ w porównaniu z obecnie obowiązującymi rozwiązaniami i tak nastąpi wzrost obciążeń publicznoprawnych tych osób. Ponadto preferencje te dotyczą tylko tej części osób wykonujących zawody medyczne, która korzysta z tej formy opodatkowania - uważa NRL.

Zdaniem samorządu zawodowego lekarzy projektowane zmiany oznaczają dla osób fizycznych prowadzących działalności indywidualną bądź w formie spółek cywilnych, partnerskich i jawnych, drastyczną podwyżkę opodatkowania z 19% na 28%, a tym samym de facto likwidację podatku liniowego. Dla przedsiębiorców prowadzących np. małe NZOZ jest to znaczącą podwyżka kosztów.

Czytaj również: Absurd Polskiego Ładu. Można łatwo stracić ubezpieczenie zdrowotne

Zmiany spowodują jeszcze większy deficyt kadr medycznych

- Negatywnie należy również ocenić projektowane zmiany w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego polegające na braku możliwości opodatkowania się w formie karty podatkowej przez podatników, którzy na dzień 31 grudnia 2021 r. nie korzystali z tej formy opodatkowania lub zaprzestaną jej stosowania, a chcieliby do niej wrócić po 1 stycznia 2022 r. - podkreśla NRL.

- Możliwość skorzystania przez lekarzy i lekarzy dentystów  z tej stosunkowo prostej formy opodatkowania mogłaby być zachętą do podejmowania przez nich aktywności zawodowej, zwłaszcza w przypadku osób nabywających  uprawnienia emerytalne - zaznacza Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Samorząd lekarski postuluje wycofanie się z tego rozwiązania i utrzymanie możliwości korzystania z karty podatkowej na dotychczasowych zasadach przez wszystkich podatników.

W opinii NRL proponowane zmiany uderzą w najbardziej aktywny zawodowo personel medyczny oraz spowodują pogorszenie i tak bardzo trudnej sytuacji w sektorze ochrony zdrowia.

- Można bowiem spodziewać się, wpłyną one na zmniejszenie aktywności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów, a w konsekwencji spowodują jeszcze większy deficyt kadr medycznych, zwłaszcza w publicznych szpitalach zatrudniających lekarzy, pielęgniarki czy innych pracowników medycznych na podstawie umów cywilnoprawnych - czytamy w stanowisku.

„Te zmiany nie były z nami konsultowane”

- Można też spodziewać się, że lekarze, którzy nabyli prawa emerytalne, zniechęceni realnym spadkiem wartości ich wynagrodzeń również nie będą zainteresowani kontynuowaniem dotychczasowej działalności i zaprzestaną aktywności zawodowej - uważa NRL.

Samorząd lekarski krytycznie ocenia również sposób procedowania nad tym projektem. Zaznacza, że tak istotne zmiany w przepisach podatkowych, dotykające wszystkich aktywnych zawodowo obywateli, w tym wykonujących zawody medyczne, powinny być szeroko konsultowane ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami.

- Tymczasem żaden z samorządów zawodowych reprezentujących zawody medyczne nie został powiadomiony przez Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o skierowaniu tego projektu do konsultacji publicznych - podkreśla NRL.

Czytaj też: Polski Ład to nowe podatki dla lekarzy, pielęgniarek i menedżerów. Ekspert tłumaczy, jakie zmiany

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze