Polski Ład. Niedzielski: Agencja Rozwoju Szpitali nie będzie uczyć menedżerów, ale ich przeegzaminuje

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia21 września 2021 06:00

Szpitale to jeszcze nie cały system. Planowane przez Ministerstwo Zdrowa zmiany powinny mocniej uwzględniać podstawową opiekę zdrowotną i specjalistykę - wskazywali eksperci podczas trwającego Katowicach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2021).

Minister zdrowia Adam Niedzielski na EEC 2021: Inwestycje w szpitalach często są nieefektywne FOT. PAP/Zofia Bichniewicz
 • Inwestycje w szpitalach są często rozproszone, realizowane oddzielnie przez poszczególnych właścicieli placówek, a tym samym nieefektywne - mówił podczas EEC 2021 minister zdrowia Adama Niedzielski
 • MZ planuje, że egzaminy państwowe dotyczące certyfikacji menedżerów kierujących lecznicami będą prowadzone przez Agencję Rozwoju Szpitali
 • Agencja nie ma jednak ambicji edukacyjnych. Kształcenie menedżerów szpitali będziemy realizowali z całym środowiskiem uczelni zajmujących się kształceniem na poziomie MBA - zapowiedział szef resortu zdrowia
 • W projektach przepisów zbyt mało mówi się o tym, jak wzmocnić POZ i opiekę specjalistyczną, aby zaczęły ze sobą współpracować budując model zintegrowanej opieki nakierowanej na efekt leczenia - uważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka

Agencja Rozwoju Szpitali. Czy jest potrzebna kolejna instytucja?

W planowanej reformie szpitalnictwa Ministerstwo Zdrowia przewiduje, między innymi, utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali (to także jeden z elementów Polskiego Ładu w ochronie zdrowia) .

ARS zyska dość rozległe uprawnienia. Z jednej strony ma o zadbać o restrukturyzację placówek w najgorszej sytuacji finansowej, a z drugiej o rozwój tych w dobrej kondycji. Przypomnijmy, że szpitale zostaną podzielone (według ich sytuacji finansowej) na kategorie od A - dla najlepszych do D - dla najsłabszych.

Czy w naszej w ochronie zdrowia jest potrzebna kolejna centralna instytucja? Czemu ma służyć korpus menedżerski? Czy nie będzie tak, że to państwo zacznie decydować, kto może kierować szpitalem, a kto nie? - pytaliśmy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas sesji "Wizja ochrony zdrowia po pandemii" w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2021, Katowice, 20-22 września).

Jak zdobyć certyfikat menedżera szpitala

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że plan utworzenia Agencji Rozwoju Szpitali wynika, między innymi z doświadczeń pandemii COVID-19. - Brak odpowiedniej koordynacji o jednolitej polityki właścicielskiej prowadził bardzo często do problemów z rozwijaniem odpowiedniej infrastruktury covidowej - tłumaczył Adam Niedzielski.

- Widzimy również, że polityka inwestycyjna (dotycząca szpitali - red.) jest rozproszona, realizowana oddzielnie przez poszczególnych właścicieli placówek, a tym samym nieefektywna. Dlatego chcemy wzmocnić nadzór właścicielski poprzez stworzenie Agencji Rozwoju Szpitali - dodał.

- Natomiast kształcenie menedżerów szpitali (w ramach korpusu menedżerskiego - red.) będziemy realizowali z całym środowiskiem uczelni zajmujących się kształceniem na poziomie MBA. Jedynie egzaminy państwowe dotyczące certyfikacji dla menedżerów będą prowadzone przez Agencję Rozwoju Szpitali. ARS nie będzie miała ambicji edukacyjnych - zapewnił minister zdrowia.

Niedzielski o szpitalach. "Mamy dwa realne problemy"

Zdaniem Adama Niedzielskiego mamy w Polsce „dwa realne problemy, którymi trzeba się zająć”, jeśli chodzi o szpitale. - Pierwszy z nich dotyczy ukierunkowanie wspomnianych inwestycji. Chodzi o ogromne środki, które będą napływały do polskiego szpitalnictwa i całej ochrony zdrowia, w tym również środki europejskie - powiedział Adam Niedzielski.

Czytaj też: Akredytacja szpitali przez NFZ. Rewolucja czy porażka?

- Drugi kwestia dotyczy radzenia sobie z rozproszonym modelem organizacji szpitali, który jest niezestandaryzowany. Bardzo często prowadzi to do sytuacji, kiedy dwa oddziały szpitalne, odległe od siebie zaledwie o kilka lub kilkanaście kilometrów - zamiast budować kompleksową, skonsolidowaną ofertę - konkurują ze sobą zarówno o pracowników, jak i o pacjentów. A my nie możemy sobie pozwolić na marnotrawienie najcenniejszych zasobów, jakimi są kadry medyczne - wyjaśniał minister Niedzielski.

Dodał, że „często mówimy o zadłużeniu szpitalnictwa, ale nie zdajemy sobie sprawy, że te długi są generowane przez 10-20 proc. podmiotów, a reszta jakoś sobie radzi”. - Nierzadko wynika to ze sposobu zarządzania. Jedno podejście charakteryzuje się odpowiedzialnością, a drugie beztroską, np. w podejmowaniu zobowiązań finansowych i nakręcaniu spirali wynagrodzeń przy konkurowaniu o zasoby kadrowe. Musimy te rzeczy uporządkować - podsumował Adam Niedzielski.

Co z oceną jakości w POZ i opiece specjalistycznej?

Do planów resortu zdrowia dotyczących utworzenia Agencji Rozwoju Szpitali odniósł się, między innymi Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Jego zdaniem należy budować organizacje - trusty koordynowanej ochrony zdrowia - zamiast sterować funkcjonowaniem placówek przez centralną instytucję. Wskazywał, że właśnie te organizacje, a nie państwowa agencja, powinny zajmować się tworzeniem takiej struktury szpitali, by nie dublowały zakresów świadczeń.

Zdaniem Jarosława Fedorowskiego tytuł projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta nie przystaje do tego, co naprawdę jest zawarte w tym dokumencie. - W tym projekcie nie ma nic o jakości w podstawowej opiece zdrowotnej czy ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Nazywajmy więc rzeczy imieniu - jest to projekt o jakości w szpitalach - stwierdził prezes Fedorowski.

- Taka ustawa powinna dotyczyć wszystkich uczestników systemu. Za mało też mówimy o premiowaniu jakości, przede wszystkim rozumianej jako wynik leczenia, a nie tylko spełnienie określonych wymogów sprzętowych czy związanych z rachunkiem kosztów - podkreśla Jarosław Fedorowski.

Adam Niedzielski podczas sesji o przyszłości ochrony zdrowia, EEC 2021 FOT. PTWP
Adam Niedzielski podczas sesji o przyszłości ochrony zdrowia, EEC 2021 FOT. PTWP

"Lekarze POZ i specjaliści powinni wyjść zza swoich murów"

W opinii dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępcy przewodniczącego Rady NFZ, w resortowych i rządowych strategiach dotyczących ochrony zdrowia brakuje jasnego planu zawierającego konkretne, mierzalne cele.

- W środowisku menedżerów ochrony zdrowia od lat słyszę apel o jasne określenie reguły gry w systemie opieki zdrowotnej. Nadmierne centralizowanie i biurokratyzowanie zasad, na jakich oparty jest system, stoi w sprzeczności z profesjonalnym zarządzaniem. Menedżerowie ochrony zdrowia muszą mieć przestrzeń do uwolnienia swojej efektywności i potencjału przywódczego - zaznaczyła ekspertka.

Także dr Gałązka-Sobotka uważa, że planowane zmiany w ochronie zdrowia zbyt mocno skupiają się na samym szpitalnictwie. - W projektach przepisów niewiele mówi się o tym, jak wzmocnić POZ oraz opiekę specjalistyczną, aby wyszły zza swoich murów i zaczęły ze sobą współpracować, budując model zintegrowanej opieki nakierowanej przede wszystkim na jak najlepszy efekt leczenia - podkreśliła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Czytaj też:

730 mln zł dla szpitali. Prezes NFZ: wsparcie już w październiku

Agencja Rozwoju Szpitali zyska bardzo szerokie uprawnienia. Rodzi się superurząd?

 __________

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to cykl ponad 100 debat w kilkunastu blokach tematycznych, trzy dni wypełnione dyskusjami, prezentacjami, spotkaniami, wymianą doświadczeń polityków, przedstawicieli europejskich rządów, międzynarodowego grona inwestorów, przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki i ekspertów.

We wtorek, 21 września w godz. 12.15-13.00 w portalu rynekzdrowia.pl transmitować będziemy debatę:

System ochrony zdrowia. Pandemia 2.0

 • Pandemia straconą szansą na ponadpartyjne budowanie systemu ochrony zdrowia?
 • Jakich zmian wymaga opieka zdrowotna, by stała się bardziej odporna na kolejne epidemiczne kryzysy?
 • Szczepienia i co dalej - mamy systemowy model profilaktyki, m.in. chorób zakaźnych?
 • Czy koronawirus zmienił podejście polityków do zwiększania nakładów na ochronę zdrowia - spór o metody i terminy.

W dyskusji udział zapowiedzieli:

 • Beata Małecka-Libera, senator RP, przewodnicząca Senackiej Komisja Zdrowia
 • Dariusz Klimczak, poseł na Sejm RP, Sejmowa Komisja Zdrowia
 • Bolesław Piecha, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia
 • Andrzej Sośnierz, poseł na Sejm RP, Sejmowa Komisja Zdrowia

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest Grupa PTWP, wydawca, m.in. portalu i magazynu Rynek Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum