Polski Ład. Czternasta emerytura będzie stałym świadczeniem? "Toczą się rozmowy"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia10 stycznia 2022 17:07

Polski Ład. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej poinformowała na poniedziałkowej (10 stycznia) konferencji prasowej, że toczą się rozmowy dotyczące tzw. 14. emerytury jako świadczenia stałego, a nie jednorazowego.

Polski Ład. Czternasta emerytura będzie stałym świadczeniem? "Toczą się rozmowy"
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej FOT. PAP/Piotr Nowak
 • Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała na konferencji prasowej, że " toczą się rozmowy" dotyczące tzw. czternastej emerytury jako stałego świadczenia
 • Emeryci pobierający świadczenia na poziomie 2,5 tys. zł brutto nie będą mieli odprowadzanego podatku. Każda z tych osób może liczyć, że w ciągu roku w ich portfelach pozostanie około 2 250 zł - podała minister
 • Zwróciła uwagę, że dla osób, które nabyły już prawa emerytalne, ale chcą nadal pracować, wprowadzono w Polskim Ładzie PIT-0. Dzięki temu osoby te także nie zapłacą podatku dochodowego, jeśli ich roczny dochód nie przekroczy 85 tys. zł

Polski Ład. "Emeryci skorzystają. Toczą się rozmowy o stałej 14. emeryturze"

- Premier Jarosław Kaczyński jednoznacznie powiedział, że świadczenie 14. emerytura świadczeniem jednorazowym. Czy będzie ono realizowane w 2022 roku? Na ten temat toczą się rozmowy i przygotowania. Jeżeli zapadnie stosowna decyzja, zostanie ona w stosownym momencie zakomunikowana - powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej na poniedziałkowej (10 stycznia) konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że w 2019 r. podczas konwencji PiS w Płocku, prezes tej partii Jarosław Kaczyński zapowiadał, że w 2021 r.  14. emerytury będą "na stałe". Z kolei 8 stycznia br. rzecznik rządu Piotr Mueller napisał na Twitterze: "Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa".

Minister Maląg podkreślała w poniedziałek, że rozwiązania podatkowe w ramach Polskiego Ładu, w tym kwota w wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, spowodują, że emeryci pobierający świadczenia na poziomie 2,5 tys. zł brutto nie będą mieli odprowadzanego podatku.

- Każda z tych osób może liczyć, że w ciągu roku w ich portfelach czy na kontach pozostanie około 2 250 zł. Tak naprawdę rozwiązania Polskiego Ładu są korzystne dla wszystkich osób otrzymujących emerytury do kwoty 12 800 zł. Dla emerytów pobierających świadczenia od 1 921 zł do 12 800 zł Polski Ład będzie neutralny - zaznaczyła Marlena Maląg.

Podatki. Zerowy PIT dla emerytów, którzy nadal chcą pracować

Poinformowała, że emeryci, którzy „w styczniu ewentualnie otrzymali świadczenie, które mogłyby być ciut niższe, dla nich wyrównanie będzie w lutym”.

Zwróciła uwagę, że dla osób, które nabyły już prawa emerytalne, ale chcą nadal pracować, wprowadzono w Polskim Ładzie PIT-0.

- Dzięki temu osoby te nie będę miały odprowadzanego podatku - jeśli ich roczny dochód nie przekroczy 85 tys. zł plus oczywiście kwota wolna od podatku. Składka emerytalno-rentowa będzie odprowadzana, co jest korzystne w momencie przejścia na emeryturę - zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej.

Emeryci i renciści. Kto z nich zyska, a kto straci na Polskim Ładzie?

Z kolei prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że dla 6 mln emerytów (94 proc.) i 2,1 mln rencistów (98 proc.), pobierających z systemu powszechnego świadczenie w kwocie do 4 920 zł brutto, wypłata od stycznia „na rękę” jest wyższa.

- Ten miesięczny wzrost w tej grupie świadczeniobiorców wynosi od 1 zł d 180 zł. W praktyce 3,7 mln emerytów, czyli 62 proc. ich ogółu oraz 1,4 mln rencistów (75 proc.) w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. To osoby pobierające dziś świadczenia wynoszące do 2,5 tys. zł miesięcznie - informowała prezes ZUS.

Dodała, że świadczenia o kilka procent mniejsze niż obecnie otrzymają osoby pobierające emerytury i/lub renty wynoszące ponad 12 800 zł. - To grupa licząca dziś 457 osób - poinformowała Gertruda Uścińska.

Przypomniała, że w piątek, 7 stycznia minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dzięki temu emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia między 4 920 zł-12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

- W stosunku do tej grupy świadczeniobiorców, czyli dla tych 421 tys. osób nastąpi w lutym, wraz ze świadczeniem, zwrot tej nadpłaconej zaliczki z tytułu podatku dochodowego - poinformowała prezes Uścińska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze