Polska zamknie granice? Niedzielski: decyzja w przyszłym tygodniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2021 09:38

Sobotnie dane o nowych zakażeniach nadal wykazują duże przyrosty. Rozważamy zamknięcie południowych granic kraju - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polska zamknie granice? Niedzielski: decyzja w przyszłym tygodniu
Granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu Fot. Shutterstock

W sobotę mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem to duża różnica, rzędu 2 tys. przypadków, co potwierdza, że trzecia fala pandemii jest już obecna w Polsce - przekazał na antenie Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na pytanie, czy obecna sytuacja pandemiczna w Polsce jest momentem, w którym rząd musi zdecydować o przywróceniu pewnych obostrzeń, Niedzielski odpowiedział, że rząd zaczyna myśleć regionalnie. - Warmia i Mazury szczególnie odstaje od pozostałych regionów w kraju. Decyzja zostanie podjęta na początku przyszłego tygodnia - poinformował Niedzielski.

Jakie obostrzenia zostaną wprowadzone? Szef resortu zdrowia zaznaczył, że nie będzie przesądzał, w którą stronę pójdą decyzję rządu.

- Wydaje się, że szkoły są na końcu kolejki do zamykania ze względu na inne aspekty, które są niestety też kosztowe - w sensie społecznym. Dotyczy to rozwoju dzieci i normalnego funkcjonowania rodziców - mówił minister.

Niedzielski był także pytany, czy rząd rozważa zamknięcie granic na południu kraju. - Tak, zdecydowanie tak. W przyszłym tygodniu podamy informację na ten temat - wskazał Niedzielski.

Przypomniał, że obecnie osoby podróżujące transportem publicznym są zobowiązane przedstawić wynik negatywny testu przy wjeździe. - W tej chwili trwają prace, aby takie rozwiązanie zastosować w ramach transportu prywatnego - poinformował.

Wyjaśnił, że granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu. Zastrzegł jednak, że taka decyzja zależy od dynamiki sytuacji pandemicznej.

Niedzielski był też pytany, kiedy można spodziewać się szczytu zachorowań w trzeciej fali koronawirusa. W jego ocenie to marzec - kwiecień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze