Polska wysłała zgłoszenie do unijnego systemu certyfikatów covidowych

Autor: PAP • Źródło: PAP13 maja 2021 08:21

Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji z unijnym systemem informatycznym, który umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom Unii swobodne podróżowanie.

Polska wysłała zgłoszenie do unijnego systemu certyfikatów covidowych
Polska chce się zintegrować z unijnym systemem uznającym tzw. paszporty covidowe. Fot. Shutterstock
  • Polska chce się zintegrować z unijnym systemem informatycznym, który dzięki tzw. paszportom covidowym umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom UE swobodne podróżowanie
  • System ma być gotowy do działania już 1 czerwca br.
  • Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzające przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie

Czwartkowa "Rzeczpospolita" informuje, że testy, które ruszyły od poniedziałku i w których biorą udział poszczególne państwa, mają trwać dwa tygodnie.

"Do konsorcjum tworzącego unijny system nadeszło zgłoszenie naszego kraju o gotowości do integracji" - informuje dziennik.

System ma być gotowy już 1 czerwca

Według "Rz" Polska spełnia wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazała też wszystkie informacje i certyfikaty. "Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE" - mówi "Rz" nieoficjalnie urzędnik z Kancelarii Premiera.

Tzw. paszporty covidowe mają pozwolić od wakacji swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, a może także poza nią.

"Tworzony przez konsorcjum SAP i T- -Systems centralny system musi być sprawdzony. Testowana jest infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo - np. czy każde z państw będzie mogło połączyć się z centralnym, unijnym portalem UE, czy pobierze ono dane w bezpieczny sposób. System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR. Według Rzeczpospolitej komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca" - wyjaśnia gazeta.

Trzy rodzaje certyfikatów covidowych

Każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować. Jak zapewniło "Rz" Ministerstwo Zdrowia, Polska spełniała te wymogi i w maju zgłosiła gotowość.

Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzające przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie. "Nadal nie są znane ważne szczegóły, np. czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania dokumentu. Czy tylko te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, czy także rosyjską i chińskie, które kupili Węgrzy i nimi szczepią" - zauważa dziennik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum