Polska przyjęła już 200 tys. uchodźców z Ukrainy. Punkty recepcyjne będą w każdym województwie

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia27 lutego 2022 14:01

Wojna na Ukrainie. W ciągu trzech i pół doby Polska przyjęła prawie 200 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. Punkty recepcyjne dla uchodźców powstaną w każdym województwie.

Polska przyjęła już 200 tys. uchodźców z Ukrainy. Punkty recepcyjne będą w każdym województwie
Wojna na Ukrainie. Polska przyjęła już prawie 200 tysięcy uchodźców Fot. WOT
  • Spodziewamy się jeszcze większego napływu bezbronnych, pełnych strachu o swoje życie obywateli Ukrainy - powiedział w niedzielę, 27 lutego Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji
  • Dodał, że wszyscy uchodźcy spotkają się z pełną opieką. - Polska będzie dla nich bezpiecznym  drugim domem - zaznaczył
  • Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA zapowiedział, że punkty recepcyjne dla uchodźców działać będą nie tylko w rejonie przejść granicznych, ale powstaną także w każdym województwie

Szef MSWiA: spodziewamy się jeszcze większego napływu uchodźców z Ukrainy

- Schronienie i pomoc w Polsce otrzyma każdy potrzebujący tego mieszkaniec Ukrainy - powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji na konferencji prasowej w niedzielę, 27 lutego.

- Wszystkim walczącym o wolność Ukraińcom składam w imieniu polskich władz, ale też wszystkich polskich obywateli jasną deklarację: wasze żony, wasze dzieci, wasze matki, jeżeli trafią do naszego kraju, spotkają się z pełną opieką. Polska będzie dla nich bezpiecznym miejscem schronienia, bezpiecznym drugim domem - zaznaczył szef MSWiA.

- Sytuacja jest dramatyczna i póki co nie ma żadnych symptomów, by w najbliższych dniach poszła w dobrym kierunku. Spodziewamy się jeszcze większego napływu bezbronnych, pełnych strachu o swoje życie obywateli Ukrainy, naszych przyjaciół i naszych braci. Spotkają się oni w Polsce z naszą pełną solidarnością - podkreślił Kamiński.

Uchodźcy. Punkty recepcyjne powstaną w każdym województwie

- W ciągu trzech i pół dnia od początku wojny na Ukrainie Polska przyjęła prawie 200 tys. uchodźców - poinformował gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.

Dodał: - Wszystkie polsko-ukraińskie przejścia graniczne cały czas są otwarte. Jest ich 8 - po cztery w województwach lubelskim i podkarpackim.

Z kolei Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że "przygraniczne punkty recepcyjne są obecnie wypełnione w 80-90 procentach". Z tych punktów, po udzieleniu pomocy, między innymi medycznej, uchodźcy są rozwożeni do poszczególnych miast transportem organizowanym przez wojewodów.

- Ponieważ mamy sytuację wojenną po drugiej stronie granicy, nie wszyscy uchodźcy trafiają do punktów recepcyjnych. Wiele osób przekraczających naszą granicę chce jak najszybciej uciekać w głąb kraju, szukając pomocy w innych województwach. Dlatego dziś (27 lutego - red.) w późnych godzinach popołudniowych we wszystkich województwach uruchomimy punkty recepcyjne, takie, jakie już działają przy granicy - podał Szefernaker.

- Od soboty, 26 lutego w stolicach województw na dworcach PKP oraz na lotnisku Okęcie są też już punkty informacyjne dla wszystkich Ukraińców, którzy chcieliby uzyskać podstawową wiedzę na temat pomocy, jaką mogą w Polsce otrzymać - przypomniał wiceszef MSWiA.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum