Polska ma leczyć pod respiratorami covidowych pacjentów ze Słowacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 15:52

Przyjaciół poznaje się w potrzebie, czego żywym dowodem jest nasza regionalna solidarność - powiedział wiceszef MSZ Słowacji Martin Klus.

Polska ma leczyć pod respiratorami covidowych pacjentów ze Słowacji
Polska ma leczyć pod respiratorami 200 covidowych pacjentów ze Słowacji. Fot. Shutterstock

Wiceminister spraw zagranicznych Słowacji twierdzi, że Polska zgodziła się przyjąć na oddziały covidowe z respiratorami 200 obywateli tego kraju.

Klus dodał, że również Węgry są gotowe przyjść Słowacji z pomocą w związku ze skalą pandemii koronawirusa w tym kraju, ale nie sprecyzował, na czym miałoby polegać wsparcie tego państwa.

Ze względu na pogarszającą się sytuację pandemiczną rząd Słowacji w środę zdecydował się na uruchomienie Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności, w ramach którego zaoferowano Bratysławie pomoc Polski, Austrii i ewentualnie Węgier.

- Przyjaciół poznaje się w potrzebie, czego żywym dowodem jest nasza regionalna solidarność i współpraca europejska. Dziękujemy Wam, przyjaciele - napisał Klus w mediach społecznościowych.

Sprecyzował, że w związku z bardzo dużym przeciążeniem szpitali przede wszystkim potrzebna jest pomoc medyków

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' powiedział, że jego resort został poinformowany, iż przyjazdem na Słowację zainteresowanych jest kilkudziesięciu lekarzy z Austrii.

Nad' podkreślił, że na Słowacji nie brakuje lekarzy, ale potrzebne jest wsparcie ze strony specjalistów z oddziałów ratunkowych i specjalistycznych.

Ostatnie dane ministerstwa zdrowia wskazują, że w szpitalach na Słowacji przebywa rekordowa liczba pacjentów z Covid-19 i osób, u których podejrzewa się występowanie tej choroby - 3886. Covid-19 zdiagnozowano u 3605 spośród tych osób. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 293 pacjentów. Kolejnych 328 oddycha przy pomocy respiratorów.

Piotr Górecki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze