Polska byłaby 44 krajem z podatkiem od dosładzanych napojów

Autor: zdrowie.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 12:04

Lista krajów, w których w jakiejś formie wprowadzono podatek od cukru w napojach, liczy dokładnie 43 pozycje. To m.in.: Irlandia, Francja, Chile, Meksyk, Norwegia, Węgry, Wielka Brytania czy Peru. Czy takie narzędzie fiskalne działa?

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Z pewnością zmniejsza konsumpcję słodzonych napojów, które nie są towarem nawet i trzeciej potrzeby (by zachować zdrowie, najlepiej w ogóle ich nie pić).

Serwis zdrowie.pap.pl podaje przykład Meksyku, gdzie dodatkowa opłata w wysokości 1 peso za litr słodzonego napoju zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2014 roku. Kraje Ameryki Łacińskiej to największy rynek słodzonych napojów na świecie, co przekłada się na zbędne centymetry w pasie ich obywateli - Meksyk znajduje się w czołówce państw w światowym rankingu otyłości.

Już po 12 miesiącach okazało się, że zakupy opodatkowanych napojów spadły o 6 proc., a kolejne spadki nastąpiły w 2015 roku - o prawie 10 proc. Co ciekawe, największe spadki zakupów słodzonych napojów zaobserwowano w biedniejszych rodzinach (właśnie takie rodziny są najbardziej narażone na otyłość i nadwagę z uwagi na nieprawidłową dietę).

Eksperci uważają, że dzięki tym spadkom spadnie również znacząco zapadalność na choroby związane z otyłością i nadwagą: cukrzycy, chorób układu krążenia i próchnicy. Żeby jednak mieć twarde dane, trzeba kilka lat poczekać. Prawdopodobnie pierwszym sygnałem tego, czy podatki na cukier działają (czy też nie), okaże się stan zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży.

Przypomnijmy: w Polsce dyskutowana jest właśnie nowelizacja ustawy, której celem jest m.in. nałożenie 70 lub 80 gr dopłaty za słodzony napój. Chodzi o te z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, środków spożywczych zawierających te substancje i substancji słodzących (o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008).

Opłacie podlegać będzie napój w postaci gotowej do spożycia, w którego składzie znajduje się co najmniej jedna z określonych substancji, z wyłączeniem tych występujących w nich naturalnie. Wysokość opłaty wyniesie 0,70 zł w przypadku dodatku jednej substancji o właściwościach słodzących, albo 80 gr w przypadku dodatku więcej niż jednej takiej substancji. Opłatą objęte zostaną także napoje z dodatkiem substancji o właściwościach aktywnych: kofeiny, tauryny i guarany - 0,20 zł w przypadku dodatku co najmniej jednej substancji - w przeliczeniu na każdy litr napoju.

Więcej: zdrowie.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum