Polska będzie przyjmować obcokrajowców z COVID-19?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2020 19:57

"W przypadku wpłynięcia oficjalnej prośby rządu Włoch lub innego państwa członkowskiego o przyjęcie ich chorych, sprawa ta będzie przedmiotem analizy zainteresowanych instytucji RP, w szczególności pod kątem posiadanych zdolności i zasobów, niezbędnych do udzielenia pomocy" - pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu przesłanym RMF FM.

Polska nie wyklucza przyjmowania chorych zarażonych koronawirusem z innych krajów Fot. Shutterstock

Polska nie wyklucza przyjmowania chorych zarażonych koronawirusem z innych krajów, takich jak Włochy czy Hiszpania, którym brakuje łóżek na intensywnej terapii - donosi RMF FM. Chodzi o udział w nowym unijnym mechanizmie transgranicznego leczenia, który będzie koordynowany i finansowany przez Brukselę.

Wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia oświadczył wprost, że Polska nie wyklucza udziału w tym mechanizmie. Polega on na tym, że kraj, który znajduje się w potrzebie, zgłasza prośbę o przyjęcie chorych do unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia. Transport specjalnie dostosowanymi samolotami organizuje i finansuje Komisja Europejska, a koszty leczenia pokrywa kraj wysyłający. Chorzy wysyłani są tam, gdzie służba zdrowia jest mniej przeciążona epidemią.

Do tej pory Niemcy przyjęły ponad 100 chorych z koronawirusem z Włoch i Francji. Także Luksemburg przyjął kilkunastu pacjentów z COVID-19 z Francji. Austria przyjęła kilkunastu chorych z Francji i Włoch. Polska także pomogła - wysyłając do Włoch grupę medyków.

Więcej: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum