Polska awansuje o dwa miejsca w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2019 06:00

W tegorocznej edycji Indeksu Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia, Polska uplasowała się na 23. pozycji wśród 30 państw, poprawiła swoją pozycję o dwa miejsca. Co ciekawe, poddane w tym roku ocenie zarządzanie stwardnieniem rozsianym (SM) w krajach Unii Europejskiej, dało Polsce silne 17. miejsce.

Polska awansuje o dwa miejsca w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia
Dzięki Indeksom możemy dowiedzieć się, dlaczego te kraje, które są najwyżej, osiągnęły sukces - wskazywali eksperci. Fot. Archiwum

Indeks Zrównoważonego Rozwoju Ochrony Zdrowia 2019 oraz Indeks Stwardnienia Rozsianego 2019 zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej w czwartek (27 listopada) w Warszawie. Oba Indeksy powstały w oparciu o dane platformy FutureProofingHealthcare.

W trosce o równy dostęp
Dr Jakub Gierczyński, ekspert systemu ochrony zdrowia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wyjaśnia, że u podstaw stworzenia Indeksu leżało przekonanie, iż wszyscy obywatele Unii Europejskiej powinni mieć równy dostęp do ochrony zdrowia.

- Zdecydowaliśmy, że już teraz będziemy optymalizować systemy ochrona zdrowia, po to, aby były one jak najlepsze dla naszych obywateli w przyszłości - podkreślił dr Gierczyński.

Wyjaśnił również, że Indeksy są unikatowym źródłem informacji, umożliwiającym poszczególnym krajom identyfikację obszarów wymagających doskonalenia.

- Indeksy robimy nie tylko dlatego, że chcemy wymieniać się danymi, pokazywać kto jest najlepszy czy też miejsca, które zajmują kraje w rankingu. Dzięki Indeksom możemy dowiedzieć się, dlaczego te kraje, które są najwyżej, osiągnęły sukces. Śledząc drogę, jaką przebyły, możemy czerpać z ich przykładu -  zaznaczył dr Gierczyński.

Ekspert przypomniał też, że zrównoważony rozwój ma na celu zaspokojenie potrzeb obecnego pokolenia w taki sposób, aby umożliwić zaspokojenie potrzeb przyszłym pokoleniom. Łączy on kwestie gospodarcze, społeczne i środowiskowe w sposób, który zapewnia ich wzajemne wzmacnianie się. Realizacja celów zrównoważonego rozwoju w zakresie systemu ochrony zdrowia polega na kompleksowym działaniu na rzecz dobrego zdrowia i jakości życia obywateli, zmniejszaniu nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych oraz wdrażaniu innowacyjności.

- Tegoroczny Indeks opracowano w oparciu o 57 mierników, na podstawie których utworzono pięć parametrów oceny: dostęp do opieki zdrowotnej, kondycję zdrowotną, innowacyjność, jakość i żywotność. Dodatkowo oprócz ogólnego Indeksu przeprowadzono pogłębioną analizę wybranego obszaru terapeutycznego. W tym roku jest to Indeks Stwardnienie Rozsianego - wyjaśnił dr Gierczyński.

Zdecydowany krok do przodu
Eksperci podkreślili, że w porównaniu do ubiegłego roku Polska w Indeksie Zrównoważonego Rozwoju Systemów Ochrony Zdrowia awansowała o dwa punkty, z miejsca 25 na 23, zdobywając 43 punkty na 100 możliwych, przy średniej europejskiej wynoszącej 55 punktów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum