Polska Unia Onkologii apeluje ws. decyzji o zwolnieniu prof. Starosławskiej

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2016 19:51

Zarząd i Rada Naukowa Polskiej Unii Onkologii apelują do marszałka woj. lubuskiego o ponowne rozpatrzenie decyzji o odwołaniu prof. Elżbiety Starosławskiej z funkcji dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz o wstrzymanie działań zmierzających do zmiany statusu Centrum.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii apeluje, by uznać zasługi prof. Elżbiety Starosławskiej w wieloletnim tworzeniu i kierowaniu COZL. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

''Protestujemy przeciwko destrukcji spójnego, strategicznego i kompleksowego systemu walki z rakiem opartego m.in. o COZL jako integralnej części sieci regionalnych centrów onkologii tworzącej razem optymalny model szeroko pojętej opieki onkologicznej w Polsce'' - podaje w piśmie do marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Wskazuje, że system ten mozolnie i z determinacją wypracowywany i rozbudowywany w okresie ostatnich 70 lat z inicjatywy wybitnego polskiego onkologa prof. Tadeusza Koszarowskiego i jego współpracowników - stanowił wzorzec wyprzedzający o 7 lat zalecenia WHO, a wiele lat później skorzystała z niego większość krajów UE.

W opinii Polskiej Unii Onkologii, rolą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego jako organu założycielskiego COZL powinno być przede wszystkim ''działanie konsolidujące i nadzorujące prawidłowość funkcjonowania tej zasłużonej placówki naukowej, dydaktycznej, klinicznej i usługowej a nie prowadzenie działań, które mogą doprowadzić do jej destrukcji i upadku na szkodę setek tysięcy ludzi chorujących na raka w Państwa regionie''.

''Zasługi Pani Profesor Elżbiety Starosławskiej w wieloletnim tworzeniu i kierowaniu COZL są nie do przecenienia i wszechstronna, aktywna działalność organizatorsko-naukowo-lecznicza Pani Dyrektor wraz z wykreowanym przez siebie Zespołem - zawsze wysoko oceniane były przez Zarząd i Radę Naukową PUO oraz przez całe środowisko polskich onkologów'' - dodaje prezes Meder.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum