Polska Razem: potrzebna reforma ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2015 15:27

Zwiększenie środków na ochronę zdrowia, uproszczenie systemu jej finansowania oraz powołanie międzyresortowego zespołu, który miałby na celu zatrzymanie lekarzy i pielęgniarek w Polsce - postulują politycy Polski Razem oraz eksperci.

Polska Razem: potrzebna reforma ochrony zdrowia
Fot. Archiwum

W poniedziałek (13 kwietnia) w Sejmie odbyła się konferencja "Razem dla zdrowia", zorganizowana przez Polskę Razem. Wzięli w niej udział eksperci, m.in. były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł, prof. Andrzej Stanisławek, Andrzej Sośnierz i przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

Na briefingu w Sejmie lider PR Jarosław Gowin oraz specjaliści przekonywali, że ochrona zdrowia działa źle, bo środki na nią są zbyt małe i "chaotycznie oraz źle wydawane", a urzędnicy decydują o sprawach, którymi powinni zająć się lekarze.

Postulowali współpracę ponad podziałami nad założeniami niezbędnej, ich zdaniem, reformy.

- Pierwszym aspektem jest zrównoważenie nakładów publicznych na ochronę zdrowia z koszyków (świadczeń) gwarantowanych - wskazywał Radziwiłł. Według niego brak takiego zrównoważenia powoduje ograniczenie lub brak dostępności do niektórych świadczeń.

O chaosie w ochronie zdrowia - zwłaszcza w kontekście wprowadzania tzw. pakietu onkologicznego - mówił też Andrzej Sośnierz. Jak przekonywał, służbę zdrowia należy zdecentralizować oraz zmienić zasady finansowania i odstąpić od obecnego trybu przeprowadzania konkursów na rzecz "negocjacyjnego zawierania kontraktów".

Z kolei Krzysztof Bukiel apelował o wprowadzenie dla wszystkich - z rolnikami i przedsiębiorcami włącznie - jednakowych bonów zdrowotnych, płatnych z kasy państwowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum