Polska Misja Medyczna wyruszyła na Ukrainę i do Mołdawii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2011 13:53

12 lekarzy specjalistów, pięciu studentów medycyny i wolontariusze wyruszyli w czwartek (7 lipca) z Warszawy z Misją Medyczną ma Ukrainę i do Mołdawii. Będą oceniać stan zdrowia Polaków i leczyć naszych rodaków zamieszkujących te tereny.

Polska Misja Medyczna wyruszyła na Ukrainę i do Mołdawii
Misja to efekt działania - od marca br. - Rady Konsultacyjnej do Spraw Opieki Medycznej Nad Polakami i Polonią. Powstała przy Ministerstwie Zdrowia, a jej głównym celem jest ocena stanu zdrowia i problemów zdrowotnych, z jakimi borykają się Polacy poza granicami kraju.

Tym razem specjaliści pojadą na teren zachodniej i południowej Ukrainy oraz Mołdawii. Z Warszawy udadzą się do Samboru, Stryja później poprzez Bielce, Odessę, Winnicę, Żytomierz i Równe dojadą do Lwowa. Do 21 lipca będą badać zamieszkujących ten obszar Polaków pod kątem m.in. epidemiologicznym. W zespole są specjaliści z zakresu pediatrii, chorób wewnętrznych, kardiologii, ortopedii, chorób zakaźnych, przewlekłych, zaburzeń metabolicznych, endokrynologii, pulmonologii i gastroenterologii. Specjaliści korzystać będą m.in. z nowoczesnego autobusu diagnostycznego.

- Podstawowym celem tej misji jest bardzo dokładne zbadanie stanu zdrowia Polaków, rozeznanie sytuacji. Będziemy też udzielać konkretnej pomocy, na razie w kategoriach diagnostyki. Zbieramy jednak pieniądze, by pomóc tym, którzy będą potrzebowali dalszego leczenia - zaznaczył profesor Mariusz Frączak stojący na czele misji.

Badane będą różne schorzenia. Następnie specjaliści ocenią, czy wymagają one szerszych działań, np. programów ograniczających ryzyko zachorowalności.

- Na przykład kwestia wrodzonej dysplazji stawu biodrowego u dzieci. Jeśli stwierdzimy, że częstość tego schorzenia jest bardzo duża, być może wystarczy przeniesienie na tamte warunki polskiego programu przeciwdziałania - zaznaczył Frączak.

Każdego dnia przewidziano przeprowadzanie 100. konsultacji, w tym u 20. dzieci. Trasę misji opracowywał dyrektor Caritas Bonifratrów na Ukrainie Bruno Maria Neumann.

Misję patronatem honorowym objęły żona prezydenta RP Anna Komorowska i minister zdrowia Ewa Kopacz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum