Polska Federacja Szpitali skierowała zdrowotny manifest do kandydatów na europosłów

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2019 11:23

Polska Federacja Szpitali skierowała do polityków kandydujących na posłów do Parlamentu Europejskiego "Manifest Wyborczy Ochrony Zdrowia". Organizacja zwraca uwagę w na kilka kluczowych, w opinii PFSz, działań w dotyczących systemu opieki zdrowotnej.

Polska Federacja Szpitali skierowała zdrowotny manifest do kandydatów na europosłów
Parlament Europejski; FOT. Wikimedia Commons

"Biorąc pod uwagę, że ochrona zdrowia jest najważniejszym elementem poczucia bezpieczeństwa obywateli UE i jednocześnie wiedząc, że jest ona jednym z najważniejszych sektorów gospodarki narodowej, unijne ustawodawstwo dotyczące tego obszaru musi być poprzedzone procesem szerokich konsultacji branżowych i społecznych oraz wykazywać się dbałością, transparentnością i stabilnością" - czytamy w dokumencie. Ponadto Polska Federacja Szpitali zwraca uwagę, że:

• Zdrowie publiczne rozumiane jako nauka i sztuka zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej poprzez ochronę środowiska, szerzenie zasad higieny oraz organizowania systemu ochrony zdrowia musi być podstawą polityki zdrowotnej UE

• W dobie coraz dłużej żyjących społeczeństw europejskich należy pamiętać o konieczności zachowania równowagi i spójności pomiędzy polityką zdrowotną i opieką socjalną, które tworzą system zabezpieczenia społecznego, a także rozwijać programy aktywizujące i wspierające naszych seniorów

• W obliczu znacznych nierówności w finansowaniu ochrony zdrowia w państwach członkowskich należy promować wykorzystanie budżetu UE jako bardzo ważnego źródła inwestycji w kapitał ludzki oraz infrastrukturę podmiotów leczniczych w naszym kraju.

Polska Federacja Szpitali zrzesza szpitale niezależnie od ich struktury własnościowej, wielkości, lokalizacji, czy modelu działania. - Organizacja działa na rzecz poprawy sytuacji szpitali i sektora ochrony zdrowia jako liczący się i konstruktywny partner społeczny, w tym szczególnie na forum Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, jako aktywny członek Pracodawców RP oraz o w ramach Europejskiej Federacji Szpitali i Ochrony Zdrowia HOPE - przypomina PFSz.

- HOPE została powołana w 1966 r. w celu reprezentowania sektora ochrony zdrowia w UE. Zrzesza organizacje szpitali oraz ich właścicieli z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej. HOPE monitoruje politykę unijną, aktywnie włącza się w procesy legislacyjne, a także uczestniczy w projektach i we wspólnych europejskich działaniach - zaznacza Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum