Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia zawiesza protest "pieczątkowy"

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2012 15:07

Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia (PFPOZ), prowadząca w ostatnich dniach protest "pieczątkowy" wraz Federacją Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy oraz lekarzami skupionymi wokół portalu Konsylium 24, postanowiła zawiesić protest - poinformowali lekarze w niedzielę (15 stycznia).

Zdaniem Andrzeja Grzybowskiego, szefa Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia, dopiero protest lekarzy zmusił rządzących do uznania błędów w ustawie refundacyjnej, które były wskazywane przez środowiska lekarskie jeszcze w ub. r.

- 10 dni temu zarówno premier Donald Tusk, jak i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz twierdzili zgodnie, że na nowelizację ustawy refundacyjnej potrzeba kilku miesięcy. Widać, że jak się chce, można w Polsce poprawiać złe prawo w kilka dni - komentuje uchwalenie w Sejmie 13 stycznia nowelizacji ustawy refundacyjnej Andrzej Grabowski.

Maciej Dendura, Przewodniczący Rady Głównej PFPOZ podkreśla, że wprowadzone zmiany nie obejmują wszystkich kontrowersji wokół ustawy refundacyjnej, ale stanowią minimum do zawieszenia protestu i podjęcia dalszych prac nad ustawą. Jednocześnie wyraża nadzieję, że strona rządowa uwzględni postulaty lekarzy bez konieczności wznawiania protestu w przyszłości.

- Myślę, że rozsądek ustawodawcy zwycięży i dalsza nowelizacja pozwoli wypisywać pacjentom leki refundowane zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, a nie tylko zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi leku - dodaje Mirosław Moskalewicz z prezydium PFPOZ.

Przypomnijmy, że w sobotę (14 stycznia) zarząd Federacji Porozumienie Zielonogórskie także podjął decyzję, że od poniedziałku (16 stycznia) lekarze nie będą już stawiali na receptach pieczątek "Refundacja leku do decyzji NFZ".

Z kolei zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) wyda w poniedziałek (16 stycznia) rekomendacje w sprawie wypisywania recept. OZZL podejmie decyzję podczas nadzwyczajnego posiedzenia w Warszawie.

Krzysztof Bukiel, przewodnicący OZZL w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl w piątek (13 stycznia) mówił, że zarząd może 16 stycznia podjąć decyzję o zawieszeniu protestu pieczątkowego. Zwracał jednak uwagę na piątkowe zalecenia NRL, czyli m. in. niewypisywanie poziomu odpłatności za leki. Według niego to się po 16 stycznia nie zmieni.

Krzysztof Bukiel zauważył, że podobnie jak OZZL, także NRL rekomenduje używanie na receptach nazw międzynarodowych leków, tymczasem nie ma czegoś takiego, jak "zarejestrowane wskazania dla nazw międzynarodowych". -  Wpisywanie poziomu odpłatności jest więc w takim przypadku niemożliwe - uważa przewodniczący OZZL.

W piątek (13 stycznia) Sejm uchwalił nowelizację ustawy refundacyjnej, w której spełniono większą część postulatów protestujących lekarzy. W przyszłym tygodniu zajmie się nią Senat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum