×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Polscy studenci na uczelniach medycznych na Ukrainie. Apel Niedzielskiego i Czarnka do rektorów

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP25 lutego 2022 22:45Aktualizacja: 25 lutego 2022 23:04

Na Ukrainie na kierunkach medycznych kształci się kilkuset polskich obywateli - wynika z najnowszych danych. "Należy zakładać, że osoby te, w przypadku dalszej eskalacji konfliktu, będą zmuszone przerwać studia" - piszą Adam Niedzielski i Przemysław Czarnek w liście do rektorów polskich uczelni. I apelują o możliwość kontynuacji nauki przez takich studentów.

Polscy studenci na uczelniach medycznych na Ukrainie. Apel Niedzielskiego i Czarnka do rektorów
Na Ukrainie na kierunkach medycznych kształci się kilkuset polskich obywateli. Fot. PAP/EPA
 • Minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wystosowali wspólny list do rektorów uczelni medycznych.
 • Zaapelowali w nim o rozważenie możliwości kontynuowania studiów medycznych w Polsce przez obywateli naszego kraju, kształcących się na terytorium objętym konfliktem na Ukrainie
 • Zgodnie z dostępnymi danymi na Ukrainie na kierunkach medycznych kształci się kilkuset obywateli polskich
 • Jak wskazano w liście "konieczność przerwania studiów może dotyczyć też obywateli ukraińskich, którzy będą poszukiwać bezpiecznego schronienia w Polsce"

Polscy studenci na uczelniach na Ukrainie. Ministrowie apelują do rektorów 

"Bezprecedensowy i bezprawny atak Rosji na niezależne i suwerenne państwo, jakim jest Ukraina, istotnie zmienił uwarunkowania, w których państwo polskie realizuje swoje działania zarówno w polityce zagranicznej, jak i wewnętrznej. W konsekwencji dochodzi do nowego określenia priorytetów działań polskiego państwa we wszystkich obszarach" - czytamy w liście ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka do rektorów uczelni medycznych.

Dodano, że w najbliższym czasie prawdopodobnie będziemy musieli stawić czoło zjawisku wyjazdu studentów poza granice Ukrainy, a tym samym do poszukiwania możliwości podejmowania lub kontynuowania nauki m.in. na polskich uczelniach.

"W związku z powyższym zwracamy się do Państwa Rektorów z prośbą o rozważenie możliwości udzielenia przez uczelnie wsparcia w zakresie umożliwiającym kontynuację studiów medycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim kształcącym się na terytorium objętym konfliktem" - napisano.

Jednocześnie poproszono o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuację osób kształcących się na kierunku lekarskim w ukraińskich uczelniach.

"Należy zakładać, że osoby te, w przypadku dalszej eskalacji konfliktu, będą zmuszone przerwać studia, a następnie, w ramach ich kontynuowania, ubiegać się o przyjęcie m.in. na polskie uczelnie, np. w trybie przeniesienia" - czytamy w liście.

Podano, że zgodnie z dostępnymi danymi na Ukrainie na kierunkach medycznych kształci się kilkuset obywateli polskich. Ministrowie dodali jednak, że konieczność przerwania studiów może dotyczyć też obywateli ukraińskich, którzy będą poszukiwać bezpiecznego schronienia w Polsce.

"Zachęcamy do kierowania Państwa wsparcia w pierwszej kolejności do osób pochodzących z terenów objętych konfliktem, najbardziej potrzebujących pomocy" - dodano.

Nie tylko uczelnie medyczne

W piątek na stronie resortu edukacji i nauki opublikowano również list szefa MEiN Przemysława Czarnka do rektorów uczelni, które on nadzoruje. Zwrócił się w nim z prośbą o wsparcie studentów i naukowców z Ukrainy. Zapewnił, że bierze pod rozwagę uruchomienie specjalnego programu stypendialnego dla obywateli Ukrainy i wsparcie finansowe uczelni, które ich przyjmą.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze