Polscy senatorowie w KE ws. dyrektywy tytoniowej: podtrzymujemy stanowisko rządu RP

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 18:27

Polscy senatorowie podczas wizyty studyjnej w Komisji Europejskiej (22 i 23 września) podtrzymają stanowisko rządu RP w sprawie dyrektywy tytoniowej - poinformowała nas w poniedziałek (23 września) senator PO Helena Hatka, członek senackiej Komisji Zdrowia.

Polscy senatorowie w KE ws. dyrektywy tytoniowej: podtrzymujemy stanowisko rządu RP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Unijna dyrektywa tytoniowa ma zniechęcić obywateli Unii do sięgania po wyroby tytoniowe m.in. poprzez zmniejszanie ich atrakcyjności. Chodzi o dodawanie do suszu tytoniowego dodatków aromatyzujących i zakaz produkcji papierosów typu ”slim”.

- Rząd, a także członkowie Komisji Zdrowia popierają wszelkie działania, których celem jest ochrona zdrowia i zapobieganie negatywnym skutkom spożywania tytoniu - zapewniła Helena Hatka.

- Niemniej jednak trudne do zaakceptowania są zapisy mówiące o ograniczeniu dodatków aromatyzujących oraz rozwiązania wprowadzające normalizację w zakresie wyglądu i konstrukcji papierosów - powiedziała.

Jej zdaniem, trzeba pamiętać, że Polska zajmuje pierwsze miejsce pod względem produkcji gotowych wyrobów tytoniowych, jest też drugim producentem tytoniu w Unii Europejskiej. W sześciu fabrykach znajdujących się w naszym kraju zatrudnionych jest ok. 6 tysięcy osób. Tytoń uprawiany jest w ponad 14 tys. gospodarstwach, z których 70 proc. produkcji trafia na eksport. Tylko w roku 2012 wartość eksportu wyniosła 1 mld zł. Sprzedaż branży tytoniowej stanowiła 36 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego.

- Szacuje się, że wprowadzenie dyrektywy skutkowałoby utratą przez obywateli naszego kraju tysięcy miejsc pracy - zauważyła senator.

- Postulatami Polski kierowanymi do KE jest m.in. ustanowienie funduszu dla plantatorów tytoniu, kompensującego zmniejszające się zapotrzebowanie na ten surowiec - powiedziała senator Hatka. Stwierdziła, że zadaniem polskich parlamentarzystów jest z jednej strony popieranie wszelkich działań nakierowanych na poprawę ochrony zdrowia, z drugiej zaś - na ochronę polskiej gospodarki i bezpieczeństwa ekonomicznego polskich producentów.

Do prozdrowotnych działań Polski w tym zakresie Hatka zaliczyła m.in. zgodę na umieszczanie na paczkach papierosów ostrzeżeń przed skutkami spożywania wyrobów tytoniowych (w myśl nowych przepisów mają zajmować 75 proc. powierzchni opakowań). Ponadto wskazała, że istnieje zgoda co do zakazu sprzedaży takich wyrobów przez internet oraz w sprawie traktowania e-papierosów jako wyrobów farmaceutycznych, co zwiększy kontrolę nad ich produkcją i sprzedażą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze