Polscy lekarze w Niemczech napisali list do Kaczyńskiego. Wyjaśniają, dlaczego nie wracają

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 20:39

Polskie Towarzystwo Medyczne w Niemczech reaguje na apel posłanki PiS Joanny Lichockiej, domagającej się “zwrotu polskich lekarzy”. Lekarze w liście do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wyjaśniają, dlaczego nie wracają do kraju.

Polscy lekarze w Niemczech napisali list do Kaczyńskiego. Wyjaśniają, dlaczego nie wracają
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

„Oczywiście, że 98% polskich lekarzy emigrantów wolałoby, by Polska stała się krajem, z którego już nikt nie emigruje (…) lecz niestety tak nie jest i to zależy nie od tych lekarzy” - portal dw.com cytuje list Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

List to odpowiedź na niedawne słowa posłanki PiS Joanny Lichockiej, która na łamach dziennika „Fakt” zasugerowała, że aby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Niemcy powinny zwrócić polskich lekarzy i oddelegować ich do pracy w Polsce.

Przewodniczący Towarzystwa, dr n.med. Bogdan Miłek, wymienia w liście powody, dla których polscy medycy decydują się na wyjazd. „Nieporównywalnie większe są możliwości szkolenia specjalizacyjnego np. w Niemczech czy Austrii niż w Polsce... Ponadto ogromne znaczenie ma organizacja pracy, atmosfera panująca w kraju zamieszkania, poczucie wolności jednostki. Ratując z pełnym poświęceniem zdrowie i życie pacjentów lekarze nie chcą być z tego powodu prześladowani, szykanowani jako grupa zawodowa czy straszeni prokuratorem”.

W liście do wicepremiera Kaczyńskiego polscy lekarze w Niemczech zwracają też uwagę, że kiedy w latach osiemdziesiątych pracownicy służby zdrowia ledwo wiązali w Polsce koniec z końcem, to właśnie niektóre kraje Europy przyjmowały ich, dając szanse na normalną pracę. „Uratowało to polskich lekarzy także dla Polski. Wielu przekazuje swą zdobytą najnowszą wiedzą medyczną z kolegom z kraju i nie tylko. Szereg stypendiów, szkoleń i staży, organizowanych poprzez fundacje i organizacje polonijne, podnosi poziom polskich lekarzy”.

Czytaj:dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum