Polscy lekarze i ratownicy lecą do Ugandy. Pomogą w walce z COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PCPM, Rynek Zdrowia15 lipca 2021 12:30

Medycy z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wyruszają na misję do Ugandy. Lekarze i ratownicy będą pomagać miejscowym placówkom w walce z pandemią i COVID-19.

W Afryce pandemia COVID-19 sieje spustoszenie. Fot. Mat. PCPM
  • Wyjazd medyków z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej na misję w Ugandzie to odpowiedź na apel WHO i zwiększającą się liczbę zakażeń koronawirusa w Afryce
  • Wariant Delta okazuje się jeszcze bardziej zaraźliwy i odpowiada za coraz więcej przypadków śmiertelnych na tym kontynencie
  • Medyczny Zespół Ratunkowy wylatuje 15 lipca do Kampali i pozostanie w Ugandzie przez 4 tygodnie

Misja polskich lekarzy i ratowników w Ugandzie

Jak możemy dowiedzieć się z raportu WHO, w samej Ugandzie aż 66 proc. poważnych chorób osób poniżej 45 roku życia przypisuje się wariantowi Delta. W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia wystosowała alert do międzynarodowych zespołów medycznych, by wesprzeć państwa Afryki Subsaharyjskiej przy leczeniu pacjentów z COVID-19. Innym zadaniem zespołów medycznych jest także organizacja szpitali tymczasowych.

Na taki alarm odpowiedział Medyczny Zespół ratunkowy PCPM, który ma już doświadczenie na podobnych misjach. Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie na stronie Fundacji, wiele państw afrykańskich potrzebuje wsparcia, szczególnie w dobie trzeciej fali pandemii.

- Krajów Afryki potrzebujących wsparcia ekspertów jest wiele, niestety takich zespołów jak nasz w Fundacji PCPM jest tylko kilka na świecie. Na pomoc międzynarodowych specjalistów czekają szpitale m.in. w Zambii, Botswanie, Namibii, Tunezji, a poza Afryką – w Mongolii. I choć chcielibyśmy wspomóc wszystkie te kraje naszą wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami czy sprzętem, to na tak przedsięwzięcia o takiej skali potrzebne są większe środki niż te, jakimi dysponuje Fundacja PCPM – wyjaśnił dr Wojciech Wilk, szef i prezes Fundacji PCPM i założyciel jedynego w Polsce certyfikowanego przez WHO Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie PCPM, trzecia fala pandemii w Afryce okazuje się olbrzymim wyzwaniem. Wariant Delta obecnie coraz szybciej się rozprzestrzenia i sieje spustoszenie na kontynencie. WHO poprosiła w związku z tym zespoły szybkiego reagowania (EMT) o pomoc dla służb medycznych w różnych częściach kontynentu. Jak podano, polscy medycy odlatują do Kampali 15 lipca.

Ważne zadanie medyków z Polski

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, misja obejmuje po dwie dwutygodniowe tury. Medycy nie tylko będą wspierać merytorycznie lekarzy, ale będą pracować razem z nimi w Kampali i Entebbe. Będą szkolić i działać w największym szpitalu dla chorych na COVID-19 w Ugandzie.

- W głównym szpitalu pod Kampalą jest ponad 600 łóżek dla pacjentów, z czego sprawna jest mniej niż połowa. Kluczowe niedobory dotyczą oddziału intensywnej terapii. To zresztą kwestia nie tylko sprzętu, ale i personelu medycznego – podkreśliła dr Agnieszka Racka, liderka Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Według szacunków WHO, zapotrzebowanie na tlen w przypadku terapii chorych na COVID-19 w Afryce jest o 50 proc. większe niż rok temu. Niestety także szczepienia niewiele pomagają, ponieważ na całym kontynencie poziom zaszczepienia nie przekroczył 2 proc.

Służba zdrowia w Ugandzie zmaga się z wieloma trudnościami: brakiem miejsc dla pacjentów czy brakiem podstawowych narzędzi medycznych. Dlatego też pomoc zespołów medycznych z innych państw jest szczególnie ważne w tym czasie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum