Położne na medal: trwa kampania. "Odgrywają niezwykle istotną rolę"

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia05 lipca 2022 05:36

- Kiedy słyszę pytania o to, co powinno cechować przyszłą położną, to odpowiadam - opiekuńczość, serdeczność i otwarcie na potrzeby innych kobiet - mówi Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, która została laureatką ósmej edycji konkursu "Położna na medal".

Położne na medal: trwa kampania. "Odgrywają niezwykle istotną rolę"
Położna to więcej niż zawód. "Odgrywają niezwykle istotną rolę". Fot. Shutterstock
  • Większości społeczeństwa zawód położnej ten kojarzy się wyłącznie z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań jest zdecydowanie szerszy
  • Dlatego też od dziewięciu lat prowadzona jest w naszym kraju kampania społeczno-edukacyjna 
  • - Stara się ona uwrażliwiać na kwestie związane z jakością opieki okołoporodowej oraz zaangażowaniu i roli położnej w życiu kobiety i jej rodziny w tym ważnym dla nich czasie - wyjaśnia Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, która została laureatką ósmej edycji konkursu "Położna na medal"

"Dziś położna może samodzielnie rozpoznawać ciążę czy monitorować płód"

Większości społeczeństwa zawód położnej kojarzy się wyłącznie z przyjmowaniem porodów i opieką nad noworodkami. Natomiast zakres zadań, jakie położna może realizować i kompetencji, które posiada, jest zdecydowanie szerszy. O tym zawodzie szerzej opowiada Małgorzata Drężek-Skrzeszewska, czyli laureatka ósmej edycji konkursu "Położna na medal". 

- Zawód położnej, podobnie jak lekarza, jest zawodem wolnym. Oznacza to, że nadzór nad jego wykonywaniem sprawuje samorząd zawodowy oraz to, że wykonywać go można nie tylko pracując na etacie, ale także w ramach samodzielnej praktyki - przypomina Skrzeszewska.

Położna obecnie może samodzielnie rozpoznawać ciążę, monitorować płód, opiekować się kobietą ciężarną czy sprawować opiekę nad kobietą w każdym okresie życia. 

- Są więc położne, które pracują w szpitalach i poradniach, ale też wiele z nas pracuje z kobietami w środowisku, realizując opiekę nad kobietami w każdym wieku - przyznaje Małgorzata Drężek-Skrzeszewska.

Nie można także zapomnieć, że położne edukują w kwestii zdrowia - i to zarówno nastolatki, jak i kobiety po menopauzie. 

W tym zawodzie bardzo liczą się odpowiednie cechy

Jest jeszcze inny obszar aktywności, w który mocno angażują się położne. Chodzi o samo nauczanie zawodu czy prowadzenie prac naukowo-badawczych. Aby zostać położną, trzeba zdobyć co najmniej tytuł licencjata położnictwa, czyli ukończyć studia trwające trzy lata.

Wykształcenie to jedno, ale w tym zawodzie bardzo liczą się cechy, bez których położne nie mogłyby być profesjonalistkami w pełnym tego słowa znaczeniu.

- Kiedy słyszę pytania o to, co powinno cechować przyszłą położną, to odpowiadam - opiekuńczość, serdeczność i otwarcie na potrzeby innych kobiet - mówi Małgorzata Drężek-Skrzeszewska.

W Polsce jest od lat prowadzona kampania społeczno-edukacyjna "Położna na medal"

Już od dziewięciu lat prowadzona jest w naszym kraju kampania społeczno-edukacyjna "Położna na medal".

- Stara się ona uwrażliwiać na kwestie związane z jakością opieki okołoporodowej oraz zaangażowaniu i roli położnej w życiu kobiety i jej rodziny w tym ważnym dla nich czasie - podkreśla rozmówczyni. 

Jednym z elementów wspomnianej kampanii jest konkurs, który co roku wyłania trzy najlepsze położne ogólnopolskie oraz trzy najlepsze położne z każdego województwa.

- Moim zdaniem jako położnej, oddanie głosu czy zgłoszenie do plebiscytu to swego rodzaju podziękowanie za zaangażowanie i empatię, jaką położna obdarza rodzinę, za poświęcony czas, za zrozumienie i wysłuchanie w czasie, kiedy rodzi się wiele pytań i obaw związanych z ciążą i porodem - przyznaje Drężek-Skrzeszewska. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum