×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polmed: przepisy utrudniają dostęp do nowatorskich metod leczenia

Autor: JJX/Rynek Zdrowia07 listopada 2013 14:15

Zdaniem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, Fundacji Watch Health Care, a także reprezentacji środowisk lekarskich bariery prawne, administracyjne i finansowe ograniczają w Polsce dostęp do nowoczesnych technologii medycznych.

Polmed: przepisy utrudniają dostęp do nowatorskich metod leczenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eksperci występują z postulatami zmian w obowiązujących przepisach, równocześnie krytykując projekt Ministerstwa Zdrowia zakładający reformę struktury organizacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Przemysł nielekowych technologii medycznych jest jednym z najbardziej innowacyjnych. Średnio po 18 miesiącach dany produkt zastępuje się jego ulepszoną wersją. Praktyka w Polsce pokazuje, że często trwa to tak długo, że innowacyjne wyroby przestają być innowacyjne. Na świecie są już bowiem zastępowane przez kolejne generacje wyrobów i proces rozpoczyna się od nowa.

- Aby dana procedura mogła być powszechnie dostępna dla pacjenta tj. finansowana z publicznych funduszy, musi ona znajdować się w wykazie świadczeń gwarantowanych. Droga wprowadzania nowej procedury do tego wykazu jest skomplikowana oraz długotrwała - ocenia Anna Janczewska-Radwan, prezes Izby Polmed.

- Świadczenie nie może być bowiem finansowane ze środków publicznych bez decyzji ministra zdrowia, która podejmowana jest w oparciu o rekomendacje prezesa AOTM. Ustawodawca nie określił jednak maksymalnego czasu na wydanie takiej rekomendacji w odniesieniu do zleceń nielekowych. Nie chcemy obarczać winą urzędników, istotą problemu jest brak odpowiednich regulacji prawnych i w ślad za tym - rozwiązań systemowych - dodaje Anna Janczewska-Radwan.

- Należy pamiętać, że nowoczesne technologie medyczne niosą ze sobą zwykle wiele korzyści. Skracają czas hospitalizacji, zmniejszają liczbę powikłań i ilość zużywanych leków, przynoszą natychmiastową poprawę jakości życia pacjenta. Między innymi te czynniki bezpośrednio przekładają się na oszczędności dla całego systemu ochrony zdrowia - mówi prof. Dariusz Dudek z Pracowni Hemodynamiki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Głos w sprawie zabierają także eksperci z Fundacji Watch Health Care, która zajmuje się m.in. monitorowaniem dostępu pacjentów do świadczeń medycznych.

- W obszarze innowacyjnych technologii medycznych naszemu prawodawstwu daleko do doskonałości. W konsekwencji czas, w jakim nowe metody leczenia są dostępne dla chorych, jest nieakceptowalnie długi. Co więcej, zasoby kadrowe AOTM w zakresie oceny technologii nielekowych są bardzo skromne. Można stwierdzić, iż w oczekiwaniu na wprowadzenie do powszechnego stosowania innowacje często przestają być innowacyjne - mówi dr Krzysztof Łanda, Prezes Zarządu Fundacji Watch Health Care.

Eksperci są zgodni: optymalnym rozwiązaniem obecnej sytuacji byłaby nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z zapisanym 180- lub 360-dniowym terminem przekazania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych rekomendacji dotyczącej nowatorskich metod leczenia ministrowi zdrowia. 180 dni w przypadku złożenia pełnego raportu HTA spełniającego wymagania wytycznych AOTM i 360 dni, gdy pracownicy Agencji muszą przeprowadzić ocenę technologii medycznej samodzielnie.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze