Polityka wobec pielęgniarek i położnych w wykazie prac legislacyjnych rządu

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2019 15:19

„Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce" znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu - informuje Rzeczpospolita i przypomina najważniejsze cele zapisane w dokumencie.

Polityka wobec pielęgniarek i położnych w wykazie prac legislacyjnych rządu
Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Fot. Archiwum

Są to: wsparcie ze strony zawodów pomocniczych, wzmocnienie kształcenia przed- i podyplomowego, odpowiednie określenie ról i kompetencji, regulacja wynagrodzeń i dni wolnych.

Harmonogram działań na rzecz poprawy sytuacji pielęgniarek i położnych określi wieloletnią politykę państwa w odniesieniu do tych zawodów - podkreśla Rzeczpospolita.

Dokument, który zyskał rangę rządowego na mocy porozumienia pielęgniarek z ministrem zdrowia z 9 lipca 2018 r., zawiera kierunki działań dla poprawy sytuacji i wzmocnienia polskiego pielęgniarstwa i położnictwa, z uwzględnieniem w szczególności wysokiej jakości, bezpieczeństwa i optymalizacji dostępności do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez tę grupę zawodową. To pierwszy dokument o charakterze planistycznym poświęcony jednej z najważniejszych i najliczniej reprezentowanych profesji udzielających świadczeń zdrowotnych w systemie.

Zdaniem Krystyny Ptok, przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP), jednym z najważniejszych punktów w obecnej sytuacji braku pielęgniarek jest wypracowanie mechanizmów motywujących podmioty lecznicze mające umowę z NFZ do określenia minimalnych norm zatrudniania i wprowadzania zachęt pozapłacowych.

Czytaj: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum