Polityka lekowa: szybsza realizacja strategii nastąpi po nowelizacjach?

Autor: Milena Motyl/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 21:03

- Duży skok w realizacji polityki lekowej państwa nastąpi dopiero po nowelizacji dwóch podstawowych aktów prawnych, tj. ustawy refundacyjnej oraz prawa farmaceutycznego - powiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Polityka lekowa: szybsza realizacja strategii nastąpi po nowelizacjach?
Podczas sesji "Polityka lekowa" w ramach XV Forum Rynku Zdrowia; FOT. PTWP

Były wiceminister zdrowia, dr hab. Marcin Czech inaugurując sesję poświęconą polityce lekowej, wymienił sukcesy, które od przyjęcia przez rząd dokumentu „Polityka Lekowa Państwa” (18 września 2018 roku), udało się osiągnąć.

- Mamy kolejne szczepionki rekomendowane do objęcia kalendarzem szczepień. Jako sukces można wymienić przyciągnięcie do Polski większej ilości badań klinicznych, odnośnie części refundacyjnej - bardzo dobre listy refundacyjne. Jeśli chodzi sferę gospodarczą dokumentu, mamy kolejny krok w drodze do RTR-u (refundacyjny tryb rozwojowy - red.) związany z działalnością Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Ponadto, co jest istotne, w bardzo dużym tempie rozwija się informatyzacja. W kolejce czeka ustawa o zawodzie farmaceuty - wyliczał Marcin Czech.

MZ: mamy kilka nowych pomysłów
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski potwierdził, że projekt ustawy o zawodzie farmaceuty przekazany zostały do kolejnego etapu legislacyjnego (25 października br. projekt został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów). Ponadto, jak podkreślił, resort zdrowia stara się realizować zadania związane z poprawą dostępności do leków, mimo czasowych utrudnień związanych z wdrożeniem tzw. dyrektywy antyfałszywkowej.

- Cały czas realizujemy kolejne zdania. Niektóre udało się już zrealizować całkowicie - chodzi m.in. o rozpoczęcie działalności Agencji Badań Medycznych. W następnym roku będę gotowe pierwsze programy, badania kliniczne - podał wiceminister zdrowia.

Jak zaznaczył, duży skok w realizowaniu polityki lekowej państwa nastąpi dopiero po nowelizacji dwóch podstawowych aktów prawnych, tj. ustawy refundacyjnej oraz prawa farmaceutycznego. - Chcemy w najbliższym czasie mocno te akty przeanalizować. Chodzi o rozpatrzenie tych projektów, które były już gotowe na początku bieżącego roku, a których nie udało się przekazać do kolejnych prac legislacyjnych. Mamy kilka nowych pomysłów na umocnienie rynku farmaceutycznego, które dorzucimy do proponowanych zmian - poinformował Maciej Miłkowski.

Galeria zdjęć z sesji „Polityka lekowa” na stronie: fotogaleria

Lepiej nowelizować, lepiej wdrażać już istniejące zapisy?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum