Politycy przeciw wolnemu rynkowi w ochronie zdrowia

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2011 10:32

Jak wynika z analizy przedstawionych przez partie koncepcji funkcjonowania służby zdrowia, chęć liberalizacji usług zdrowotnych deklaruje tylko PJN, pozostałe ugrupowania są zwolennikami powierzenia zdrowia obywateli państwu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Politycy przeciw wolnemu rynkowi w ochronie zdrowia
Gazeta przesłała pięciu obecnym w Sejmie ugrupowaniom zestaw pytań dotyczących funkcjonowania służby zdrowia. PSL proponuje wzrost składki zdrowotnej,  PiS i PJN współpłacenie za wizyty, a SLD chce podzielić NFZ i nie wierzy w skuteczność dodatkowych ubezpieczeń. Natomiast PO nie chce zmuszać zadłużonych szpitali do przekształcania w spółki.

Liberalną wizję funkcjonowania tej dziedziny - szpitale działają według zasad rynkowych, pacjenci muszą dopłacać do wizyt (w formie opłat rejestracyjnych i regulacyjnych), funkcjonują dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - przedstawiła jedynie PJN.

PiS dostrzega konieczność ograniczenia korzystania z usług medycznych o zwłaszcza specjalistów. Służyć temu miałyby minimalne opłaty za wizyty, ale finansowanie ochrony zdrowia miałoby się odbywać wprost z budżetu państwa. W ten sposób zniknąłby system kontraktowania usług z NFZ.

Więcej: www.gazetaprawna.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum