Politycy pozytywnie o zapowiedzi nowelizacji ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2012 19:16

Politycy zarówno koalicji, jak i opozycji z zadowoleniem przyjmują przygotowanie przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Projekt usuwa przepisy dotyczące karania lekarzy.

- Pozytywnie odbieram zmiany, które zapowiedział minister Arłukowicz, wychodzą one naprzeciw z jednej strony oczekiwaniom lekarzy, a z drugiej - aptekarzy. To propozycje kompromisowe, które mają skutkować bezpieczeństwem pacjentów - powiedział sekretarz klubu PO Paweł Olszewski.

Zdaniem szefa sejmowej komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS) minister Arłukowicz "poszedł po rozum do głowy", a przygotowanie projektu to "krok w dobrym kierunku". - Potrzebne są fakty, a nie gadanie, a w tym wypadku faktem będzie właśnie projekt - dodał poseł PiS.

Zasiadający w komisji zdrowia poseł Ruchu Palikota Piotr Chmielowski ocenił, że propozycje MZ to krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający. - Nie będzie kar dla lekarzy z art. 48, ale mogą być inne kary, np. przez rozwiązanie umowy na podstawie widzimisię urzędnika.

Jak powiedział Chmielowski, minister Arłukowicz wyciągnął rękę do lekarzy i Ruch Palikota popiera te działania. - Oczywiście jesteśmy za, ale to krok niewystarczający. Krokiem wystarczającym i kończącym protest lekarzy będzie krok, w którym uniemożliwi się ocenianie lub karanie czy to lekarzy, czy aptekarzy przez pracowników NFZ - powiedział Chmielowski.

Pozytywnie inicjatywę szefa resortu zdrowia przyjmuje również SLD. Jak podkreślił jednak rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, SLD oczekuje deklaracji premiera lub marszałek Sejmu, że projekt Arłukowicza rzeczywiście trafi w najbliższym czasie pod obrady Izby.

- My napracowaliśmy się przy tworzeniu naszego projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej, dzisiaj słyszymy, że również Ministerstwo Zdrowia przyznaje się do błędu i przedstawia własny projekt, ale teraz chcielibyśmy jak najszybciej procedować nad nim, więc wszystko w rękach pani marszałek Kopacz - powiedział Joński

Także rzecznik PSL Krzysztof Kosiński ocenił, że propozycje Arłukowicza to krok w dobrym kierunku. Jak jednocześnie zaznaczył, PSL chce, by zniesienie kar dla lekarzy obowiązywało z mocą wsteczną od 1 stycznia 2012 roku. Kosiński przekonywał, że zasada, iż prawo nie działa wstecz, nie jest bezwzględna i może być zawieszona, gdy w grę wchodzi ważny interes społeczny.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował w poniedziałek (9 stycznia), że resort przygotował projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów dot. karania lekarzy. Rząd zajmie się projektem na wtorkowym posiedzeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum