Politycy: obowiązek szczepień na Covid-19 to nie na naturę Polaków

Autor: Rynek Zdrowia   • 06 czerwca 2021 14:10

Eksperci uważają, że wrześniowo-październikowa fala zakażeń koronawirusem to będzie fala 65+. Czy konieczne jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19?

Politycy: obowiązek szczepień na Covid-19 to nie na naturę Polaków
Według niektórych polityków należy rozważyć obowiązek szczepień przeciw Covid-19 w grupie 65+. Fot. Shutterstock
  • W programie ‘’Kawa na ławę’’ TVN24 w niedzielę politycy odpowiadali na pytanie, czy szczepienia przeciw Covid-19 powinny być obowiązkowe
  • Według Andrzeja Dery z Kancelarii Prezydenta - patrząc na naturę Polaków - nie jest dobrym rozwiązaniem
  • Zdaniem posła Krzysztofa Gawkowskiego z Lewicy należy przemyśleć, czy obowiązkowe szczepienie przeciw Covid-19 nie powinno dotyczyć najbardziej zagrożonej grupy osób, czyli 65+

Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy powiedział w TVN24, że ''jesteśmy w miejscu, w którym jak nie tupniemy mocno nogą politycznie i po stronie opozycji, i rządu, nie jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, żeby Polacy uwierzyli, że nieszczepienie się grozi kolejnymi falami''.

- To musi być mocniejszy program zachęcający do szczepień, tu loterie nie wystarczą. Trzeba przemyśleć sytuację w różnych grupach, np. czy osoby 65-70+ nie powinny mieć obowiązku szczepienia się, dlatego że eksperci po stronie rządowej, ale i przeciwni rządowi mówią, że fala wrześniowo-październikowa to będzie fala 65+ - podkreślił poseł Gawkowski.

Dodał: - Położyłbym sprawę na stole i powiedział, czy jeżeli będą projekty dla grup wiekowych 65-70+, które mają zabezpieczyć przed śmiercią czy możliwością utraty zdrowia poprzez Covid-19 - czy nie powinny być to szczepienia obowiązkowe w tych starszych grupach. Jeżeli wszyscy będziemy mieli takie przeświadczenie i eksperci nas poprą, to powinniśmy mieć odwagę - dodał poseł Lewicy.

Obowiązek szczepienia przeciw Covid-19 - nie tędy droga

W opinii Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP szczepienia obowiązkowe to zły pomysł.

- To nie wypali szczególnie w grupie starszych osób, gdzie są jest wiele przeciwskazań do szczepienia. Nie tędy droga. Obowiązek w Polsce - patrząc na naturę Polaków - nie jest dobrym rozwiązaniem i nie słyszałem, żeby w świecie rozważano w tej chwili gdziekolwiek obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 - dodał Dera.

Wskazał, że potrzeba mniej polityki, mniej komentarzy polityków, a więcej opinii fachowców.

- To, co Polaków zachęci do szczepień, to wypowiedzi różnego typu fachowców - myślę tutaj o służbie zdrowia, o profesorach, którzy się zajmują wirusem - i przekonywanie Polaków do tego, że jest to ważne z punktu ich zdrowia. W ten sposób Polacy zwiększą swoją chęć do szczepienia, a nie jak będziemy prześcigać się - tak jak było do tej pory - politycznie, że opozycja mówi, że rząd źle szczepi i jest zbyt dużo przekłamań informacyjnych - tłumaczył Andrzej Dera.

Podkreślił, że należy reagować na jawne, celowe przekłamania związane z informacją dotyczącą szczepień - inaczej każde inne działania po prostu w Polsce będą nieskuteczne.

Przymus zniweczyłby dotychczasowe wyniki

Łukasz Schreiber, poseł PiS przyznał, że obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 wydają się rozwiązaniem, które przyniosłoby więcej zagrożeń niż korzyści.

- Po pierwsze dzisiaj mamy 22 miliony dawek już podanych - to wygląda dobrze. Mieliśmy plan, że do końca czerwca to będzie 20 milionów, więc wcale nie ma powodów do jakiejś w tym względzie nadmiernej paniki. Po drugie - co pokazują badania - coraz większa ilość Polaków chce się jednak zaszczepić. Trzecia sprawa, starsze osoby są oczywiście najbardziej narażone, tylko pamiętajmy, że szereg z nich ma różnego rodzaju choroby i sami lekarze mówią o tym, że w tym momencie to szczepienie jest niewskazane, że trzeba że trzeba je przesunąć na później, a więc zachowajmy w tym racjonalność - apelował poseł Schreiber.

Dodał też, że błędne jest porównywanie szczepień na znanych od setek lat choroby i szczepionek, które zostały wynalezione dużo wcześniej do szczepienia przeciw Covid-19.

- To wraz z głosami ekspertów, którzy mają różne wątpliwości powoduje, że narzucenie takiego obowiązku moim zdaniem doprowadziłoby do wybuchu wielkiej emocji - zaznaczył poseł PiS.

Obowiązek szczepień już funkcjonuje?

Jakub Kulesza, poseł Konfederacji zauważył, że w praktyce obowiązek szczepienia przeciw Covid-19 wprowadzany jest tylnymi drzwiami.

- To uderzenie w prawa obywatelskie. Są przypadki ograniczania dostępu do systemu ochrony zdrowia dla osób, które się nie zaszczepiły. Jeżeli chcemy mówić o zgonach, to właśnie lockdown i zamknięcie systemu ochrony zdrowia podczas pandemii doprowadził do dziesiątek tysięcy ponadnormatywnych zgonów - przekonywał poseł Kulesza.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że za czwartą falę zakażeń koronawirusem będą odpowiadać antyszczepionkowcy.

- Zdajmy sobie sprawę z jednej rzeczy, że szczepienia są jedyną skuteczną metodą na to, żebyśmy nie mieli czwartej fali, dlatego wszystkich zachęcamy do szczepień, dlatego powinniśmy odpowiedzialni za społeczeństwo i powiedzieć wszystkim, że powinni się szczepić - podsumowała Lubnauer.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum