
Czy możliwe jest porozumienie dotyczące ochrony zdrowia ponad politycznymi podziałami? W jaki sposób zwiększyć finansowanie systemu opieki zdrowotnej, rozwiązać problem deficytu kadr medycznych i skrócić kolejki do specjalistów? Między innymi na te pytania odpowiadali uczestnicy programu "Widziane z Południa"*.
Kampanię wyborczą zdominowały w ostatnich dniach kwestie związane z ochroną zdrowia. Dlatego w najnowszym wydaniu programu "Widziane z Południa" - emitowanym w sobotę (5 października) w portalu gospodarczym WNP.pl i serwisie Parlamentarny.pl - do dyskusji na ten temat zostali zaproszeni kandydaci z pięciu komitetów wyborczych: Tomasz Brzezina (Konfederacja), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), Wojciech Saługa (Koalicja Obywatelska), Bolesław Piechą (PiS) oraz Stanisław Dąbrowa (Koalicja Polska-PSL).
Program w restauracji Villa Gardena w Parku Śląskim prowadzili Adam Sierak, dziennikarz portalu WNP.PL oraz Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazynu i portal Rynek Zdrowia. Poniżej publikujemy zapis wideo całej dyskusji w programie "Widziane z Południa".
Platforma Obywatelska miała osiem lat na to, by poprawić stan ochrony zdrowia podczas sprawowania władzy. Z perspektywy Wojciecha Saługi z KO sytuacja wówczas nie była zadowalająca, ale zdecydowanie lepsza niż obecnie. - Rok 2015 nie był ideałem w kontekście rozwiązań w opiece zdrowotnej w Polsce, ale w stosunku do tego, co mamy obecnie i tak był to krok milowy. Zlikwidowanie opieki świątecznej, wydłużenie kolejek, chaos na rynku leków... - wyliczał obecne bolączki służby zdrowia kandydat Koalicji Obywatelskiej.
- Opieka zdrowotna jest. Problem tylko, że z punktu widzenia pacjenta ona się nie poprawia, a wręcz pogarsza. Na pewno należy rozmawiać ponad podziałami, jak działać, by poprawić obsługę pacjentów przez służbę zdrowia - podkreślał Stanisław Dąbrowa z Koalicji Polskiej-PSL.
Sugerował sięgnięcie po wsparcie zagraniczne. - Skróćmy nostryfikację dla lekarzy zza wschodniej granicy. Myślę również o biurokracji - można poprawić drobne rzeczy, które spowodują, że lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjentów rzeczywiście potrzebujących pomocy - mówił przedstawiciel Koalicji Polskiej-PSL.
Czy, zdaniem partii rządzącej, porozumienie ponad politycznymi w sprawie zdrowia jest możliwe? - To wishful thinking. W systemach demokratycznych rządzą struktury, które wygrywają wybory i one są odpowiedzialne za całokształt życia. Partie opozycyjne nie wspierały decyzji rządu, nie wspierają i pewnie wspierać nie będą. Narzędzia są po stronie rządu i biorę z pokorą to, co dzieje się w ochronie zdrowia - deklaruje Bolesław Piecha z PiS.
Zapowiedział, że jeśli PiS wygra wybory, w pierwszej kolejności zajmie uproszczeniem systemu ochrony zdrowia. - Umowy, które podpisujemy ze świadczeniodawcami powinny być długoterminowe, najlepiej nieokreślone czasowo. Wówczas negocjować będziemy tylko stawki. Następnie to kwestia największego niedoboru, czyli kadr. Trzecią sprawą jest nostryfikacja (dyplomów ukończenia studiów medycznych przez obcokrajowców, którzy chcą pracować w Polsce). To jednak nie my o tym decydujemy, ale przepisy obowiązujące w ramach Unii Europejskiej - zaznaczył Bolesław Piecha.
Z kolei Lewica proponuje w swoim programie wyborczym m.in. leki na receptę w cenach nie wyższych niż 5 zł. Czy to realna obietnica? - W wielu krajach leki na receptę są za darmo. To nie jest jakaś mrzonka. PiS oszukał ludzi i rezydentów. Finansowanie służby zdrowia musi zostać zwiększone - mówiła Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy.
- Cały system jest wadliwy, zły w założeniu. 80 proc. pracy lekarza to biurokracja. Wynika to z tego, że urzędnicy narzucają kolejne obowiązki na lekarzy, bo próbują naprawić coś, czego naprawić się nie da - sugerował Tomasz Brzezina z Konfederacji.
Jak poprawić sytuację szpitali? - Zwiększyć realnie finansowanie służby zdrowia, porozumieć się ponad podziałami i rzeczywiście wdrożyć te rozwiązania. Od lat mówi się o braku lekarzy, jednocześnie od lat nic się z tym problemem nie robi - przypominał Wojciech Saługa.
- Podstawą jest zwiększenie finansowania, zwiększenie liczby przyjęć na wydziały lekarskie, zwiększenie finansowania na rezydentury. Nie ma geriatrów, nie ma lekarzy na oddziałach zakaźnych - alarmowała Gabriela Morawska-Stanecka.
- System trzeba wywrócić zupełnie. Wróćmy do kas chorych, sprawmy, by były one również prywatne. Konkurencja kas chorych wymusiłaby na szpitalach optymalizację i dzięki temu rynek by się poprawił. Wolny rynek zawsze działa. Jeśli mu się nie przeszkadza - działa szybko. Jeśli mu się przeszkadza - również działa, ale znacznie wolniej - podsumował Tomasz Brzezina z Konfederacji.
* Śląskie stało się dziś języczkiem u wagi dla wszystkich partii. Politycy wręcz twierdzą, że kto wygra wybory na Śląsku, wygra w całym kraju. Efekt? Głos Ślązaków zyskał na znaczeniu, a to np. sprawiło, że o głosy mieszkańców regionu walczą już nie tylko lokalni działacze, ale i znani politycy z innych miejsc. M.in. dlatego na Śląsku rozmawiamy z politykami najważniejszych polskich partii politycznych w programie „Widziane z Południa”, realizowanym w restauracji Villa Gardena w Parku Śląskim.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 15:17 Poznań po raz drugi inwestuje w metody in vitro. Efekt poprzedniej edycji to 304 maluchy
- 13:53 We wtorek dyrektorzy OW NFZ przedstawią powiatom wymaganą liczbę punktów szczepień
- 13:00 Maciej Krawczyk: opieka pocovidowa prowadzona tylko przez placówki mające umowę z NFZ to fikcja
- 12:06 Liczba szczepień na Covid -19 wykonanych w Polsce przekroczyła siedem i pół miliona
- 10:47 MZ: w ciągu minionej dobry zmarło o 41 osób więcej niż tydzień temu. Dużo zajętych respiratorów
- 10:33 Znikomy procent zaszczepionych w Polsce miało dodatni wynik testu COVID-19
- 10:30 Najnowsze dane o koronawirusie w Polsce
- 09:52 Trzecia fala wyhamowuje bardzo powoli. Nie powinniśmy luzować obostrzeń
- 09:05 Katowickie RCKiK rusza z akcją "Drużyna Kapitana Ozdrowieńca"
- 08:29 61-latka chora na serce, zmarła w kilka godzin po przyjęciu szczepionki na Covid-19
- 07:56 Kolejna 101 latka pokonała Covid-19, właśnie opuściła poznański szpital
- 07:11 Za ograniczeniami krajowymi dotyczącymi szczepionki AstraZeneca nie stoją poważne badania
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 574 631 potwierdzonych zakażeń, zmarło 58 421 pacjentów
- 2 Pielęgniarka opisuje swój dyżur. "Pacjenci nie mają pojęcia, co robimy"
- 3 Zmarła pacjentka zakażona bakterią New Delhi, w Ciechocinku wykryto kolejne przypadki
- 4 Narodowy Program Szczepień, czyli krótka historia chaosu?
- 5 Rzecznik rządu: są sygnały o szczepieniach poza kolejnością, mamy rozwiązanie
- 6 Cholewińska-Szymańska: szczepmy się, incydenty po AstraZenece nie są masowe
- 7 Tusk krytykuje prezydenta po wypowiedzi na temat epidemii Covid-19
- 8 Niedzielski: mamy przesłanki, żeby regionalizować znoszenie obostrzeń
- 9 Badanie: co trzeci "ozdrowieniec" z problemami neurologicznymi i psychiatrycznymi
- 10 Jesienią 27 mln szczepień. "Szalony przełom, wszystkie ręce na pokład"
- 11 Niedzielski: na ponad 5,5 mln zaszczepionych tylko 0.9 proc. miało wynik dodatni testu COVID-19
- 12 Amantadyna w leczeniu COVID-19 - ruszyło polskie badanie kliniczne
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych