Politycy o decyzji premiera ws. urlopów rodzicielskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2013 19:07

Politycy wszystkich klubów parlamentarnych (oprócz PiS) są zadowoleni z decyzji premiera ws. urlopów rodzicielskich.

Politycy o decyzji premiera ws. urlopów rodzicielskich

Premier Donald Tusk poinformował w piątek (26 kwietnia) po spotkaniu z "Matkami I Kwartału", że do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli prawo rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca br.

Zdaniem PO dobrze się stało, że udało się rządowi pogodzić racje matek z szacunkami Ministerstwa Finansów.

- Bardzo się cieszę, że wydłużonym urlopem zostaną objęte wszystkie matki z 2013 roku; pierwsze tygodnie z dzieckiem są bardzo ważne - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że "odpowiedzialny rząd podejmuje decyzję dopiero wtedy, gdy policzy, czy go na jakieś rozwiązanie stać".

Według PSL decyzja premiera jest przykładem udanego dialogu między rządem a ruchem "Matek I Kwartału".

- Dobrze, że tak się stało - ocenił Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. Dodał, że była to "autorska propozycja" ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL).

Inaczej ocenia działania premiera ws. urlopów macierzyńskich PiS.

- Jest pewien sposób rządzenia Tuska. Najpierw tworzy problem, a później, po jakimś czasie, rozwiązuje. To był problem, który był przez niego stworzony. Gorszej metody rządzenia państwem nie ma, ale jest nieustannie stosowana - skomentował decyzję Tuska prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zdaniem Ruchu Palikota piątkowa decyzja premiera pod względem merytorycznym jest słuszna. Według Łukasza Gibały (RP) "dziwną konstrukcją" byłoby, gdyby kobieta, która urodziła w 2013 roku do 17 marca miała inne prawa niż ta, która urodziła później.

Z decyzji premiera zadowolony jest też SLD. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński przypomniał, że kilka tygodni temu jego klub złożył projekt nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie tzw. Matek I Kwartału.

- Wówczas usłyszeliśmy z ust polityków PO oraz ministra pracy, że nie ma na to pieniędzy. Okazuje się, że pieniądze się znalazły - podkreślił Joński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum