Policja promuje modę na życie bez uzależnień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2014 20:14

Wśród młodych ludzi warto promować modę na życie bez uzależnień - uważa autor policyjnego programu "Profilaktyka a Ty" inspektor Grzegorz Jach. Według statystyk, zdecydowana większość osób w wieku licealnym piła alkohol, rośnie też zainteresowanie narkotykami.

Od środy (2 lipca) w Koninie (województwo wielkopolskie) odbywa się IX Ogólnopolski Przystanek PaT. Przedsięwzięcie jest częścią programu "Profilaktyka a Ty".

Program promujący wśród młodych osób modę na życie bez uzależnień i przemocy realizowany jest od 2006 r. W jego ramach funkcjonuje obecnie 80 grup młodzieżowych PaT. Działająca w nich młodzież przygotowuje własne spektakle teatralne, realizuje filmy, audycje radiowe i telewizyjne.

Przystanek PaT potrwa do niedzieli, weźmie w nim udział ok. tysiąca osób z całej Polski. W jego trakcie młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach artystycznych i edukacyjno-profilaktycznych. Będą one prowadzone przez zawodowych instruktorów z Brazylii, Niemiec, Słowacji i Polski.

Jak powiedział PAP pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego insp. Grzegorz Jach, czyhające na młode osoby zagrożenia związane z uzależnieniami są bardzo poważne.

- Badania wskazują, że ponad 95 proc. osób na poziomie liceum lub równorzędnych szkół już piło alkohol. 70 proc. z nich przynajmniej raz było nieprzytomnych z powodu alkoholu. Wśród młodych rośnie zainteresowanie narkotykami. Od kilku lat istnieje poważny problem dopalaczy. Mamy więc co robić w tej sprawie - powiedział.

Jak dodał, program "Profilaktyka a Ty" pozwala wykorzystać w działaniach profilaktycznych rówieśników osób zagrożonych uzależnieniami.

- 40 proc. młodych ludzi, którzy zetknęli się z problemem narkotyków nie kieruje swoich pierwszych kroków do rodzica, nauczyciela, czy dziennikarza - w pierwszym rzędzie przyjdą do rówieśnika. Sprawą podstawową jest to, co ten rówieśnik im powie. W społeczności PaT mamy przykłady, że młodzi ludzie wyciągnęli z narkotyków i z innych zagrożeń swoich kolegów, którzy przestali brać, działają w filmie, teatrze; robią coś fajnego  - mówił policjant.

Jak wyjaśnił, podstawą przedsięwzięcia jest twórcza profilaktyka rówieśnicza: - Kreujemy modę na życie bez uzależnień. Niech będzie modą wśród młodych ludzi niebranie, rezygnacja z picia alkoholu. Taka jest nasza idea, a młodzi ludzie są ideowi, gotowi na przenoszenie gór, tylko trzeba ich traktować poważnie - dodał insp. Jach.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum