Policja apeluje: Masz informacje dotyczące skażenia Odry, zadzwoń pod numer 600 940 690

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia14 sierpnia 2022 08:29

Komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej na Odrze. Każdy, kto ma informacje mogące pomóc w wyjaśnieniu okoliczności skażenia tej rzeki może zadzwonić pod numer 600 940 690.

Policja apeluje: Masz informacje dotyczące skażenia Odry, zadzwoń pod numer 600 940 690
Skażenie Odry. Przyczyny katastrofy ekologicznej bada, m.in. policja, prokuratura i inspekcja ochrony środowiska Fot. PAP/Jerzy Muszyński
  • Policja uruchomiła specjalny numer 600 940 690, pod który można dzwonić, mając informacje o sprawcach katastrofy ekologicznej na Odrze
  • Numer utworzony został specjalnie w związku z prowadzonymi czynnościami i wyznaczeniem nagrody za pomoc wskazaniu sprawcy skażenia Odry - przekazała policja
  • Pierwsze wyniki badań toksykologicznych śniętych ryb w Odrze wykluczyły rtęć i metale ciężkie jako przyczynę zatrucia rzeki

Policja gwarantuje anonimowość

Policja uruchomiła specjalny numer 600 940 690, pod który można dzwonić, mając informacje o sprawcach katastrofy ekologicznej na Odrze - poinformowała 13 sierpnia w mediach społecznościowych policja.

W sobotę, 13 sierpnia rano, w czasie konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej.

- Informacje można przekazywać dzwoniąc, między innymi pod numer telefonu 600 940 690 utworzony specjalnie w związku z prowadzonymi czynnościami i wyznaczeniem nagrody - przekazała policja dodając, że można również kontaktować się z każdą jednostką policji w kraju. - Gwarantujemy anonimowość - napisali policjanci.

W czwartek, 11 sierpnia fala zanieczyszczonej Odry ze śniętymi rybami dotarła na teren woj. zachodniopomorskiego. W piątek w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy w związku z sytuacją na rzece. Z kolei zarząd woj. lubuskiego w związku z katastrofą ekologiczną w Odrze informował, że skieruje do rządu oraz wojewody lubuskiego wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Badania śniętych ryb. Rtęć i metale ciężkie wykluczone

13 sierpnia premier Mateusz Morawiecki prowadził w Gorzowie Wielkopolskim posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczącego sytuacji na Odrze. - Moje zobowiązanie, to nie tylko znaleźć i ukarać sprawców, ale także w jak najkrótszym czasie zminimalizować straty i przywrócić pierwotny stan Odry. Wierzę, że uda się to osiągnąć jak najszybciej - powiedział szef rządu.

Także w sobotę znane już były pierwsze wyniki badań śniętych ryb prowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

- Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb - podała 13 sierpnia po południu na Twitterze Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Natomiast późnym wieczorem w sobotę minister Moskwa informowała: - Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich. Wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb. Trwają dalsze analizy - napisała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze bada, między innymi policja, prokuratura i inspekcja ochrony środowiska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum