Polacy nie chcą się już szczepić przeciw COVID-19. Kraska: "Trudno to zrozumieć"

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP25 sierpnia 2021 18:43

To bardzo niepokojące, że mając broń przeciwko COVID-19, jaką jest szczepionka, wiele osób nie chce z niej skorzystać - mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska: Nie rozumiem osób, które nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19; FOT. Twitter/MZ
  • Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień - przyznaje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
  • W Polsce mamy dziś zaszczepione niecałe 50 proc. populacji, a są województwa, które zdecydowanie odbiegają pod tym względem od całego kraju
  • Wszyscy chcemy normalności, ale nie wszyscy korzystamy z możliwości szczepienia, rezygnując z niego często jedynie na podstawie obiegowych opinii - powiedział Kraska

Zasada DDM cały czas obowiązuje

- Podstawową metodą walki z kolejnymi falami, z pandemią w ogóle, są szczepienia. Wiemy, że w Polsce mamy w tej chwili zaszczepione niecałe 50 proc. (...) populacji. Druga połowa jest narażona na hospitalizację, a nawet śmierć - przestrzegał w Polskim Radio 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- To, ile osób się nie zaszczepiło jest, jak ocenił, bardzo niepokojące. - Są, niestety, takie województwa, które zdecydowanie odbiegają od całego kraju, jeśli chodzi o ilość zaszczepionych osób - wskazał Waldemar Kraska.

Kraska podkreślał, że nadal bardzo ważne jest przestrzeganie zasada DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka), a także zasad higieny, szczególnie mycia rąk. - Przestrzegajmy tych prostych, tanich zasad, które naprawdę pandemię powstrzymują - zaapelował.

Do szpitali może trafić naprawdę dużo osób

Wiceminister stwierdził, że czwarta fala COVID-19 na pewno nastąpi, choć, jak zaznaczył, trudno powiedzieć, w jakim okresie będzie jej szczyt, a także jak będzie ona duża. - Symulacje, które dostajemy z różnych agend, pokazują różnie - od 10-15 tys. do nawet 30 tys. zakażeń dziennie. To są duże wolumeny, które będą skutkowały dużą ilością osób, które mogą trafić do szpitali - wskazał.

- To bardzo niepokojące, że mając broń, jaką jest szczepionka, wiele osób nie chce z niej skorzystać" - zaznaczył Kraska. Dodał, że wszyscy chcemy normalności, ale nie wszyscy korzystamy z możliwości szczepienia, rezygnując z niego często jedynie na podstawie obiegowych opinii. - Badania naukowe są jednoznaczne. Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień - przyznał wiceszef resortu zdrowia.

W pełni zaszczepione - dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest w Polsce ponad 18,5 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 sięga ponad 35 mln 917 tys.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum