PAP/Rynek Zdrowia | 17-11-2016 09:10

Polacy coraz bardziej zainteresowani leczeniem za granicą

Polacy znaleźli się w pierwszej szóstce krajów, których mieszkańcy są zainteresowani leczeniem za granicą. Wysoka jest też liczba wyjazdów: 4,8 tys. chorych z Polski kurowało się za granicą i chciało zwrotu kosztów od NFZ - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Polski budżet przeznaczony na refundowanie kosztów zagranicznego leczenia należy do najwyższych. Fot. Archiwum

Polacy są rekordzistami UE w wysyłaniu pytań dotyczących turystyki medycznej. Do NFZ trafiło łącznie 32 tys. podań, podczas gdy średnie zainteresowanie w reszcie państw UE objętych dyrektywą transgraniczną liczone było zaledwie w setkach.

Budżet przeznaczony na refundowanie kosztów zagranicznego leczenia należy do najwyższych. "Polscy pacjenci wykorzystali w 2015 r. ok. 9 mln zł (2 mln euro). Dla porównania Hiszpanie wydali w 2015 r. na ten cel niecałe 4 tys. euro, Czesi 42 tys. euro, a Duńczycy 1,2 mln euro" - zauważa DGP.

Koszty są refundowane w związku z obowiązywaniem od 2 lat dyrektywy unijnej, w myśl której chory może pojechać na leczenie w dowolne miejsce w UE, a ubezpieczyciel płaci za nie tyle, ile wydałby na leczenie u siebie.

Zainteresowanie Polaków leczeniem poza granicami kraju wynika z "mizerii opieki zdrowotnej w Polsce" - twierdzi prawniczka Natalia Łojko. W ramach dyrektywy może otrzymać pomoc od razu.
Z uznaniem Komisji Europejskiej spotkała się dobra infrastruktura  konsultacyjna w Polsce dla zainteresowanych wyjazdem, co zostało to odnotowane w raporcie podsumowującym 2 lata obowiązywania dyrektywy transgranicznej.