Polacy chcą paszportów covidowych i zagranicznych urlopów

Autor: oprac. KM • Źródło: Strefa Biznesu, Rynek Zdrowia12 maja 2021 12:57

Ponad połowa Polaków chce wystąpić o paszport covidowy, kiedy będzie taka możliwość. 80 proc. czeka na zagraniczny urlop.

Polacy chcą paszportów covidowych i zagranicznych urlopów
52 proc. Polaków chce ubiegać się o paszport covidowy. Fot. Shutterstock
  • 80 proc. Polaków chce wyjechać na zagraniczny urlop najszybciej, jak to możliwe - wynika z badania Revolut Money Report
  • Krótkie, weekendowe wyjazdy preferuje 28 proc. ankietowanych. 8 proc. nie planuje jakichkolwiek wyjazdów
  • 45 proc. wyjeżdżających Polaków dotrze na miejsce własnym środkiem transportu, by ograniczyć ryzyko zarażenia się koronawirusem

Jak podał portal Strefa Biznesu, powołując się na wyniki raportu Revolut Money Report, 52 proc. Polaków będzie ubiegać się o paszport covidowy, jeśli dokument będzie dostępny. 46 proc. widzi w takim "paszporcie" sposób na bezpieczniejsze podróżowanie i "rozwiązanie niektórych problemów w podróży".

Nie chcemy dzielić przestrzeni z innymi

Podczas wyjazdu 43 proc. ankietowanych wybrałoby apartament lub lokal, w którym nie dzieliliby z nikim tej przestrzeni. Jeśli hotel "spełniałby wymogi bezpieczeństwa", 39 proc. uznałoby go za odpowiedni na wyjazd.

Prawie połowa Polaków pojechałoby na wakacje własnym środkiem transportu, by ograniczyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Na transport zbiorowy i zachowanie "szczególnej ostrożności" postawiłoby 33 proc. Polaków.

Pandemia zweryfikowała plany 28 proc. badanych. 6 proc. boi się pandemii, więc nie planuje podróży. Zaledwie 2 proc. ankietowanych woli po prostu zostać w domu.

Testy na COVID-19 wciąż potrzebne

Unijni włodarze przewidywali zaszczepienie do wakacji 70 proc. obywateli krajów członkowskich. Na poziomie unijnym są prowadzone prace nad tzw. zielonymi certyfikatami cyfrowymi. Pozwoliłyby one na wzajemne uznawanie w państwach Unii świadectw szczepień przeciwko COVID-19, wyników testów i zaświadczeń o przebyciu choroby.

Komisja Europejska podała, że certyfikat nie będzie warunkiem podróżowania, a jedynie ułatwieniem. Mimo to kilka państw już zapowiedziało, że będzie wpuszczać na ich terytorium tylko zaszczepionych lub przebadanych turystów. Rozwiązanie to będzie praktykowane m.in. w Grecji, która już 14 maja chce otworzyć granice dla urlopowiczów. Będzie można dostać się tam po otrzymaniu szczepienia przeciwko COVID-19  lub po okazaniu negatywnego wyniku testu. Wyrywkowe testy będą prowadzone wśród turystów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum