Pogotowie ratunkowe: już nie wystarczy być tylko kierowcą

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2010 12:15

Od 1 stycznia 2011 do wypadków będą mogły jeździć wyłącznie osoby z uprawnieniami do podejmowania medycznych czynności ratunkowych.

Pogotowie ratunkowe: już nie wystarczy być tylko kierowcą

Znowelizowana ustawa o ratownictwie medycznym stwierdza, że w skład zespołów ratownictwa medycznego będą mogły wchodzić jedynie osoby przygotowane do działań ratunkowych, czyli lekarz systemu, pielęgniarka systemu oraz ratownik medyczny. Oznacza to, że kierowcy Pogotowia Ratunkowego z całego kraju, którzy nie posiadają uprawnień ratownika medycznego będą musieli odejść z pracy. 

Ten problem dość ostro wystąpił w Lublinie, gdzie prawie 20 kierowców z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego do końca grudnia może stracić pracę. 

O tym, że nowe, bardziej restrykcyjne ustalenia dotyczące kadr pogotowia ratunkowego mają wejść w życie wiadomo było od kilku lat. W wojewódzkie stacje pogotowia ratunkowego organizowały i kursy dla kierowców, którzy chcieli podnieść swoje kwalifikacje i zostać ratownikami medycznymi. 

Niestety nie wszyscy kierowcy podnieśli swoje kwalifikacje, przechodząc kursy ratownictwa medycznego, i ci muszą się liczyć ze zwolnieniami. 

Rzecznik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Jerzy Wiśniewski, powiedział portalowi rynekzdrowia.pl: 

‒ U nas ludzie cały czas się szkolą. Szkolimy kierowców na ratowników, ale też ratowników na kierowców. Mamy umowę z Komendą Wojewódzką Policji i oni uczą naszych ratowników, jak prowadzić pojazd uprzywilejowany w trudnych warunkach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum