Pogotowie otrzymało motoambulans. Zmiany w ustawie o ratownictwie: odrębny rodzaj zespołów

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia08 czerwca 2022 20:00

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach pochwaliło się nowym nabytkiem, czyli motoambulansem. Sprzęt został zakupiony z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.

Pogotowie otrzymało motoambulans. Zmiany w ustawie o ratownictwie: odrębny rodzaj zespołów
Pogotowie ratunkowe może poszczycić się nowoczesnym sprzętem. Fot. Twitter/WPR w Katowicach
  • Katowickie pogotowie ratunkowe otrzymało nowoczesny motoambulans
  • Jak poinformowało WPR Katowice, motocykl ratunkowy będzie jeździł do pacjentów z województwa śląskiego
  • Przypomnijmy: KPRM opublikowała informację, że w wykazie prac legislacyjnych znalazła się nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym
  • Wśród zmian w projekcie uwzględniono m.in. motocykle ratunkowe, które będą stanowiły odrębny rodzaj zespołów ratownictwa medycznego i oddzielny produkt do sfinansowania w ramach umów zawieranych przez Oddziały Wojewódzkie NFZ

Katowickie pogotowie otrzymało nowy sprzęt

Za pośrednictwem Twittera Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach poinformowało o nowym sprzęcie, jaki dotarł do regionu. Tym razem to motocykl ratunkowy nazywany motoambulansem.

Jak wynika z zamieszczonego postu, motocykl będzie dojeżdżał do poszkodowanych pacjentów na terenie całego województwa śląskiego.  Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

- Motoambulans wyruszył na drogi naszego regionu. Nasz motocykl ratunkowy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach będzie służył mieszkańcom województwa śląskiego. Sprzęt został zakupiony w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – czytamy.

Zmiany w ratownictwie medycznym

Przypomnijmy: KPRM opublikowała informację, że w wykazie prac legislacyjnych rządu znalazła się nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym.

Uwzględniono w nowelizacji także motocykle ratunkowe. Były one dotychczas składową wybranych zespołów wyposażonych w ambulanse, a teraz będą stanowiły odrębny rodzaj zespołów ratownictwa medycznego, który będzie jednym z elementów wojewódzkiego planu działania systemu PRM i oddzielnym produktem do sfinansowania w ramach umów zawieranych przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Według projektodawców, obecność motocykli ratunkowych w systemie PRM wymaga usankcjonowania. Pomimo że ZRM wyposażone w ambulans są już obecnie wspierane przez motocykle ratunkowe, to ich status prawny, a także sposób ich finansowania pozostaje nieuregulowany.

Co więcej, motocykl ratunkowy będzie prowadzony przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych, wyposażony zostanie w niezbędne leki i wyroby medyczne, a także w sprzęt do obsługi SWD PRM.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum