Pogarsza się dostęp do lekarzy specjalistów. Jest gorzej niż na początku pandemii

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia12 lipca 2021 13:00

W ocenie Polaków pogarsza się dostęp do lekarzy specjalistów. Więcej niż jedna czwarta badanych w ciągu ostatniego pół roku skorzystała z pomocy lekarza specjalisty w ramach wizyty prywatnej. Najczęściej z własnej kieszeni Polacy płacili za porady okulisty, ginekologa i internisty.

Pogarsza się dostęp do lekarzy specjalistów. W ocenie Polaków jest gorzej niż na początku pandemii/Fot. Shutterstock
  • Z badań Biostat wynika, że co trzeci Polak uważa, że kontakt z lekarzem był w ostatnim czasie trudniejszy niż na początku pandemii
  • W ostatnim półroczu Polacy najczęściej korzystali z prywatnej porady okulisty. Na drugim miejscu znalazł się ginekolog, na trzecim - internista
  • Spora grupa - bo aż 13,1 procent badanych - od początku pandemii nie korzystało z pomocy lekarza

Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzono w dniach do 1 do 5 lipca 2021 r. na grupie 1000 Polaków.

Dla prawie 40 proc. Polaków dostęp do lekarzy jest taki jak przed pandemią

38,4 proc. Polaków przyznało, że z pomocy lekarza podczas COVID-19 korzysta tak samo często jak przed wybuchem pandemii, a 37,9 proc. - rzadziej. Częściej niż przed pandemią kontaktuje się z lekarzem co dziesiąty Polak.

Niemal co ósmy badany od wybuchu pandemii nie skorzystał z pomocy lekarza.

Z pomocy dentysty w czasie pandemii nie skorzystało 3 na 10 badanych. Podobnie jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji o pomoc do dentysty Polacy zwracają się zazwyczaj tak samo często (31,5 proc.) lub rzadziej niż przed pandemią (30,9 proc.). Częściej niż przed pandemią na wizytę u dentysty udał się co dwunasty Polak.

Niemal jedna trzecia ankietowanych wskazała, że kontakt ze specjalistą w ciągu ostatnich 6 miesięcy był trudniejszy niż w pierwszym okresie pandemii, nieznacznie mniej ankietowanych uznało zaś, że kontakt ten nie był ani łatwiejszy ani trudniejszy (31,1%).

Prawie jedna czwarta Polaków badanych przez Bio-Stat uważa, że kontakt z lekarzem specjalistą był łatwiejszy niż w początkowym okresie pandemii.

Czytaj więcej: Od 1 lipca bez limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. Premier: będziemy skracać kolejki do lekarzy

Prywatnie najczęściej chodziliśmy do okulisty i ginekologa

Więcej niż 1/4 badanych w ciągu ostatniego pół roku skorzystała z pomocy lekarza specjalisty w ramach wizyty prywatnej.  

Badani, którzy w ciągu ostatniego pół roku skorzystali z pomocy lekarza w ramach wizyty prywatnej, najczęściej udawali się po pomoc do okulisty (28,3 proc.), ginekologa (22,3 proc.) oraz internisty (18,4 proc.).

Polacy u lekarza w ciągu ostatniego półrocza wg Biostat. Najczęściej korzystali z wizyt prywatnych u:

  • okulisty (28,3 proc.),
  • ginekologa (22,3 proc.)
  • internisty (18,4 proc.)

Respondenci nieco rzadziej korzystali z pomocy chirurga lub ortopedy (17,9 proc.) oraz kardiologa (17,4 proc.). Polacy najrzadziej, w ciągu ostatniego pół roku, korzystali z prywatnej pomocy reumatologa (3,7 proc.) i onkologa (3,6 proc.).

Czytaj również: Rusza 500 plus na zdrowie. Niedzielski: "Sam skorzystam, bo żona by mnie okrzyczała". Program dla 20 mln Polaków

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum