Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia ustalone. MZ ogłosił, kto ile dostanie

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia05 listopada 2021 17:14

- Strony przedstawiły swoje stanowiska i cieszę się, że mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie. Porozumienie zostało przyjęte jednogłośnie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Podwyżki minimalnych wynagrodzeń mają zacząć obowiązywać od lipca 2022 roku.

Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia ustalone. MZ ogłosił, kto ile dostanie
Minister zdrowia Adam Niedzielski po Zespole Trójstronnym Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • 4 i 5 listopada w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie obyło się spotkanie Ministerstwa Zdrowia z Zespołem Trójstronnym
  • Tematem rozmów były ministerialne propozycje podwyżek wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia
  • Strony doszły do porozumienia i ustaliły nowe stawki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Podwyżki mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 roku

Podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Spotkanie Zespołu Trójstronnego z MZ

- Od 3 tygodni w ramach kilku spotkań rozmawialiśmy o tym jak poprawić ścieżkę wzrostu wynagrodzeń w systemie opieki zdrowotnej. Te rozmowy oczywiście były intensywne miały też różny przebieg. Strony przedstawiły swoje stanowiska i cieszę się, że mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie. Porozumienie zostało przyjęte jednogłośnie zarówno przez pracodawców jak i przedstawicieli pracowników - przyznał po zakończeniu spotkania minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Szacunkowy koszt przyjętej propozycji podwyżek to mniej więcej 6,5 miliarda złotych. To są realne wzrosty wynagrodzeń w przyszłym roku dla praktycznie każdego zawodu medycznego - dodał minister.

Sprawdź: Jest nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Tyle zarobią pielęgniarki, lekarze, ratownicy

Minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2022 roku:

  • Lekarz – podwyżka wysokości 1800 zł 
  • Pielęgniarki – zgodnie z postulatem nastąpi przekwalifikowanie pielęgniarek z grupy z wykształceniem średnim do grupy z wyższym wykształceniem – tu podwyżka wyniesie 1500 zł 
  • Fizjoterapeuci, diagności, psycholodzy - podwyżka o 1400 zł, z poziomu 4200 do 5600 zł

- Cieszę się, że to porozumienie zostało osiągnięte, gdy rozpędza się czwarta fala pandemii. Zajmijmy się po prostu COVID-em, pracą która nie odciąga nas od łózek pacjentów - podkreślał szef resortu zdrowia.

I dodał: Podwyżki będą od 1 lipca 2022 roku. Strona rządowa zobowiązała się do przeprowadzenia podwyżek wynagrodzeń drogą ustawową i ta ustawa musi być przyjęta w ciągu najbliższych miesięcy.

"Dwa trudne dni", które nie kończą negocjacji

- To były dwa bardzo trudne dni i dla nas wartością nadrzędną jest to, że rozmawiamy o tych wynagrodzeniach i kolejne kroki będą czynione. To pewna żelazna konsekwencja, za którą ja pani ministrowi dziękuje – podsumowała  po spotkaniu Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

- Determinacji, aby ta ustawa weszła w życie z dniem 1 lipca nam nie zabraknie. Spotykamy się jeszcze w listopadzie, będziemy rozmawiali o innych sprawach, które są bardzo istotne dla pracowników i pracodawców, m.in. o ustawie o jakości – dodała.

- To co dzisiaj sobie uzgodniliśmy we wspólnym stanowisku to jest tak naprawdę drugi krok, który jest wykonywany na ścieżce podwyższania wynagrodzeń z sektora medycznego. Bo od 1 lipca br. zwiększyliśmy już wynagrodzenia minimalne - tłumaczył minister.

Czytaj: Raport NFZ: płace 26 tysięcy pielęgniarek i położnych wzrosły średnio o 1,4 tys. zł brutto

Przypomnijmy, że w rozmowach nie uczestniczyli przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia, czyli medyków protestujących od 11 września w Białym Miasteczku przed Kancelarią Premiera.

We czwartek, 4 listopada, medycy po raz kolejny wysłali list do premiera Mateusza Morawieckiego, dając ultimatum szefowi rządu do 20 listopada na odpowiedź.

Wcześniej protestujący sześciokrotnie spotykali się z wiceministrem zdrowia ds. dialogu Piotrem Bromberem, ale żadna z podjętych prób negocjacji nie przyniosła rozwiązania sporu.

Czytaj więcej: Krystyna Ptok: premier ma czas do 20 listopada. Co potem?

List do Kaczyńskiego. "Nam nie chodzi o awanturę polityczną"

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum