Podwyżki płac dla pracowników medycznych. NFZ ma na ten cel 3,5 mld zł

Autor: Wojciech Kuta • Źródło: Rynek Zdrowia   • 23 czerwca 2021 18:21

Tegoroczne przychody NFZ wzrosną o 3,5 mld zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na podwyżki płac minimalnych w placówkach ochrony zdrowia.

Podwyżki płac dla pracowników medycznych. NFZ ma na ten cel 3,5 mld zł
Bernard Waśko na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia, 23 czerwca 2021 r.; FOT. Screen/PTWP
 • Sejmowa Komisja Zdrowia jednogłośnie przyjęła w środę projekt zmian w planie finansowym NFZ na 2021 rok
 • Przychody ogółem NFZ wzrosną o około 3,5 mld zł, głównie wskutek wyższego od planowanego spływu składki zdrowotnej
 • Natomiast do NFZ wpłynie o około 1,5 mld zł mniej niż planowano z tytułu tzw. opłaty cukrowej

Więcej ze składki, znacznie mniej z podatku cukrowego

- Ze względu na większy od planowanego spływ składki zdrowotnej w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. oraz otrzymane niedawno założenia prognoz makroekonomicznych Ministerstwa Finansów, projektowane jest zwiększenie przychodów w tegorocznym planie finansowym NFZ netto o 5 mld 64 mln 771 tys. zł - poinformował Bernard Waśko, wiceprezes NFZ podczas środowego Sejmowej Komisji Zdrowia.

Posłowie opiniowali projekt zmian w planie finansowym NFZ na 2021 rok.

Waśko podał, że do NFZ wpłynie o około 1,5 mld zł mniej z tytułu tzw. opłaty cukrowej. - Pierwotnie zakładano, że ten wpływ wyniesie 2,5 mld zł. Prawdopodobnie ta kwota sięgnie ok. 1 mld zł. Za pierwsze cztery miesiące tego roku przychód z podatku cukrowego do NFZ wyniósł ponad 400 mln zł - dodał wiceprezes NFZ.

Dodatkowe wpływy do NFZ pójdą na podwyżki płac

- Po uwzględnieniu wszystkich tych zmian tegoroczne przychody ogółem NFZ netto wzrosną o około 3,5 mld zł. O taką też kwotę planujemy zwiększyć koszty świadczeń opieki zdrowotnej, w tej pozycji, która będzie przeznaczona na realizację podwyżek wynagrodzeń wynikających z nowelizacji ustawy podpisanej przez prezydenta w piątek, 18 czerwca (o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw - red.) - wyjaśniał wiceprezes NFZ.

Posłanka Elżbieta Gelert (KO) pytała, w jaki sposób Narodowy Fundusz Zdrowia wyliczył kwoty niezbędne do pokrycia podwyżek płac w poszczególnych szpitalach. - Chciałabym wiedzieć, czy wskazana kwota 3,5 mld zł rzeczywiście wystarczy na sfinansowanie tego wzrostu wynagrodzeń - pytała posłanka opozycji.

- Czy NFZ dysponuje danymi, jakie koszty poniosą poszczególne szpitale w związku z (ustawowymi - red.) podwyżkami płac? Na razie wiemy w szpitalach, że musimy sporządzać listy, między innymi z personaliami i stanowiskami pracy osób objętych podwyżkami - dodała Elżbieta Gelert, która na co dzień kieruje Wojewódzkim Szpitalem Zespolonego w Elblągu.

Z kolei Marcelina Zawisza (Lewica) oraz poseł Bolesław Piecha (PiS) chcieli poznać powody, dla których tegoroczne wpływy z tzw. podatku cukrowego będą aż o 1,5 miliarda zł niższe od jeszcze niedawno planowanych. - Tak duże przeszacowanie wpływów z tej opłaty jest niepokojące i nie powinno mieć miejsca - powiedział poseł Piecha.

Posłowie zapytali, wiceszef NFZ odpowiedział

- Niestety, jeśli chodzi o prognozę wpływów z podatku cukrowego, możemy na razie jedynie spekulować. Ministerstwo Finansów informuje nas tylko o pobieranych kwotach w ramach tej opłaty, a nie przyczynach ich spadku czy wzrostu. Jeżeli jednak rzeczywistym powodem zmniejszonych wpływów z tego tytułu jest spadek konsumpcji napojów wysoko słodzonych to należałoby się cieszyć - odpowiedział Bernard Waśko.

Dodał: - Jeżeli chodzi o realizację podwyżek wynagrodzeń to sposób przekazywania środków na ten cel (do placówek medycznych - red.) będzie regulowało odpowiednie rozporządzenie ministra zdrowia. Jego projekt jest obecnie w konsultacjach.

- Rozporządzenie ma być podpisane jeszcze w tym tygodniu lub na początku przyszłego. Wtedy będziemy mogli przystąpić do zbierania konkretnych danych, o które pytała pani poseł Gelert, oraz do wyliczania kwot dla poszczególnych podmiotów leczniczych, aby pracodawcy mieli zapewnione środki finansowe na podwyżki płac - podsumował Bernard Waśko.

Posłowie z Sejmowej Komisji Zdrowia jednogłośnie przyjęli na środowym posiedzeniu projekt zmian w planie finansowym NFZ na 2021 rok

Oglądaj retransmisję środowego  (23 czerwca) posiedzenia Sejmowej Komisja Zdrowia dotyczącego projektu zmian w planie finansowym NFZ na 2021 rok.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze