Podwyżki medyków ponownie wracają na senacką Komisję Zdrowia

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia26 września 2022 06:00

Rozpatrzenie ustawy o medycynie laboratoryjnej, do której Sejm wniósł kontrowersyjne poprawki wykraczające poza temat procedowanych przepisów oraz informacja ministra zdrowia o realizacji ustawy o podwyżkach w ochronie zdrowia. To sprawy, którymi 4 października zajmie się senacka Komisja Zdrowia.

Podwyżki medyków ponownie wracają na senacką Komisję Zdrowia
4 października Senat zajmie się podwyżkami i ustawą o medycynie laboratoryjnej Fot. Flickr.com/Tomasz Ozdoba/Kancelaria Senatu
  • 4 października obędzie się kolejne posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, która zajmie się dwoma gorącymi w ostatnim czasie tematami
  • W trakcie obrad zaplanowano rozpatrzenie ustawy o medycynie laboratoryjnej, do której Sejm wrzucił poprawki wykraczające poza zawód diagnosty laboratoryjnego, a mające na celu zablokowanie fuzji szpitali w Bydgoszczy
  • Senatorowie wysłuchają również drugiej części informacji ministra zdrowia o wdrażaniu wprowadzonych od 1 lipca podwyżek w ochronie zdrowia

Ustawa o medycynie laboratoryjnej 4 października na senackiej Komisji Zdrowia

Pierwszym z tematów obrad senackiej Komisji Zdrowia będzie rozpatrzenie ustawy o medycynie laboratoryjnej, którą przyjął Sejm. Projekt wywołuje sporo kontrowersji, ponieważ do pierwotnej jego wersji dorzucono zapisy mówiące o zarządzaniu zakładami opieki zdrowotnej zawiadywanych przez rektorów uczelni medycznych. 

W myśl poprawek wniesionych przez klub Prawa i Sprawiedliwości autonomicznie dotąd podejmujący decyzje rektorzy, w przypadku powoływania, łączenia czy likwidacji szpitali uniwersyteckich, będą musieli liczyć się z opiniami ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki.

- To dość kuriozalna sytuacja. Odrzucono kluczowe poprawki dla zawodu diagnostów, a przemyca się jakieś wrzutki - oceniała wówczas w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Karolina Bukowska-Straková, przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Pytany zaś przez nas przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) otwarcie przyznał, że niemające nic wspólnego z ustawą o medycynie laboratoryjnej poprawki trafiły tam, bo "to pierwsza okazja na zareagowanie na zapowiadaną fuzję szpitali w Bydgoszczy".

Chodzi o planowane przez rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu połączenie szpitali nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela, które wywołuje spore kontrowersje w lokalnej społeczności.

- Rektor zlikwiduje szpital, a pacjenci przyjdą z pretensjami do ministra
zdrowia - podkreślał Latos, na co dzień członek Rady Społecznej szpitala im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

- Fuzja jest najlepszym pomysłem i sposobem na uzdrowienie trudnej sytuacji finansowej placówek - odpowiadał natomiast Marcin Czyżniewski, rzecznik uczelni.

- Wierzymy, że decyzje dotyczące spraw ochrony zdrowia podejmowane będą na podstawie przesłanek merytorycznych, a nie politycznych - podkreślał w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

Podwyżki w ochronie zdrowia w Senacie

4 października senacka Komisja Zdrowia zajmie się także realizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która od 1 lipca wprowadziła podwyżki m.in. lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym czy pracownikom niemedycznym.

Będzie to de facto kontynuacja informacji ministra zdrowia ws. wdrażania podwyżek, którą Komisja Zdrowia zajmowała się już na posiedzeniu 5 września. Wówczas senatorowie pytali przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia o zgłaszane przez dyrektorów szpitali brakujące fundusze na podwyżki. 

- Co się stało, że większość dyrektorów nie ma pieniędzy na realizację ustawy? - dopytywała wprost przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera.

Uczestniczący w obradach wiceministrowie zdrowia Piotr Bromber oraz Maciej Miłkowski zapowiedzieli od 1 października zwiększenie finansowania przez zmianę wycen świadczeń w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, izbach przyjęć, internie, nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, oraz że trwają prace nad "jeszcze jednym rozwiązaniem".

Dziś już wiadomo, że chodzi o wprowadzony właśnie współczynnik korygujący, który będzie obowiązywał z datą wsteczną od 1 września do końca czerwca 2023 roku. Na realizację tzw. mechanizmu restrukturyzacyjnego dla szpitali NFZ przeznaczy 524 mln zł: blisko 210 mln zł w tym, a 314,5 mln zł w przyszłym roku. Zwiększenie wycen nastąpi natomiast od 1 października.

Senacka Komisja Zdrowia (4 października 2022 r.):

  • godz. 9.00: Rozpatrzenie ustawy o medycynie laboratoryjnej,
  • godz. 10.30: Informacja ministra zdrowia na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (cd.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum