Podwyżki dla ratowników medycznych. Premier obiecuje, że będą. "Jestem optymistą"

Autor: oprac. WOK • Źródło: RMF, Rynek Zdowia04 września 2021 13:19

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sobotę, 4 września, że ratownicy medyczni otrzymają podwyżki. Dodał jednak, że konieczne są jeszcze w tej sprawie konsultacje.

Podwyżki dla ratowników medycznych. Premier obiecuje, że będą. "Jestem optymistą"
Ratownicy medyczni czekają na podwyżki i protestują FOT. Shutterstock
  • Ogólnopolski protest ratowników medycznych rozpoczął się 1 września. Wielu z nich nie przyszło do pracy. Oczekują podwyżek płac
  • Ratownicy medyczni otrzymają podwyżki. Bardzo się tym niepokoję, dlatego zobowiązałem pana ministra zdrowia do do negocjacji, do dialogu. Te rozmowy się toczą - powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM
  • Brałem udział w jednej rundzie tych rozmów parę miesięcy temu i jestem umiarkowanym optymistą - przyznał szef rządu

Ogólnopolski protest ratowników medycznych rozpoczął się 1 września. Wielu z nich nie przyszło do pracy, inni wzięli minimalną liczbę godzin podczas dyżurów.

"Zobowiązałem pana ministra zdrowia do rozmów"

- Ratownicy medyczni otrzymają podwyżki, ale konieczne są jeszcze w tej sprawie konsultacje - powiedział w sobotę, 4 września w RMF FM gość Krzysztofa Ziemca, premier Mateusz Morawiecki.

- Bardzo się tym niepokoję, dlatego zobowiązałem pana ministra zdrowia do rozmów, do negocjacji, do dialogu. Te rozmowy się toczą. Brałem udział w jednej rundzie tych rozmów parę miesięcy temu i jestem umiarkowanym optymistą - - powiedział premier Morawiecki.

Czytaj też: Ratownicy medyczni protestują. Niedzielski: eskalacja tego strajku jest zagrożeniem

Premier pytany o planowany na 11 września w stolicy duży strajk medyków stwierdził, że dyskutował już na ten temat ze związkiem zawodowym "Solidarność". - Przedstawiamy spory budżet na najbliższe kilkanaście miesięcy. W tym roku jeszcze 6-procentowy fundusz nagród dla całej budżetówki. Na przyszły rok dodatkowe 3 procent funduszu nagród oraz 4,4 procent - na takim etapie negocjacji jesteśmy - na podwyżki dla budżetówki. To oznacza, że łączna pula podwyżek, nagród, premii, bonusów będzie naprawdę spora - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM pytany, co rząd zrobi, aby ratownicy wrócili do pracy stwierdził, że rozmowy na ten temat muszą odbywać się z obustronnym zrozumieniem. - My liczymy się z każdym protestem, tylko państwo musi funkcjonować - powiedział Morawiecki.

Przypnijmy, że w piątek, 3 września, do pacjentów na Mazowszu nie wyjechały 43 na 202 zakontraktowanych zespołów, z czego w samej Warszawie 38 z 80.

Ratownicy protestują, wiele karetek już jest pustych

- Obecnie stan niedysponowania karetkami wynosi ok. 25 procent w skali kraju. To jest informacja bardzo niepokojąca - przyznał minister zdrowia Adma Niedzielski w piątkowej rozmowie z TVN24.

- Co się stanie, jeśli w kolejni pracodawcy nie dojdą do porozumień płacowych z ratownikami medycznymi? - pytaliśmy z Piotra Dymona, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.

- Karetki będą puste. Zresztą nie mówimy o potencjalnym zagrożeniu, bo to już się dzieje! Powiem szczerze, nasza cierpliwość już się kończy. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia w kwestii osiągnięcia satysfakcjonujących dla ratowników stawek, ludzie odejdą do innej pracy i nie będzie miał ich kto zastąpić, bo ratowników medycznych już teraz w Polsce jest za mało - podkreślił w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przewodniczący OZZRM.

Czytaj też: Uziemione karetki i SOR-y bez obsady. Ratownicy alarmują

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum