Podwyżki dla polityków? Samorząd lekarski przypomina: lekarze dostali 19 zł brutto

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, wnp, Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 14:14

Nie milkną kontrowersje wokół podwyżek dla polityków, w tym parlamentarzystów i członków rządu. Lekarze przypominają, że na ich podwyżki pieniędzy nie było. Ostatecznie dostali 19 zł brutto więcej.

Budżet miał nie pozwolić na większe podwyżki dla lekarzy. Pozwolił na podwyżki dla polityków. Fot. Fotokon / Shutterstock.com
  • 1 sierpnia weszło w życie rozporządzenie o podwyżkach m.in. dla ministrów, posłów i marszałków izb parlamentarnych
  • Kwoty brutto podwyżek to 6 tys. zł w przypadku ministrów, 4,8 tys. zł - posłów i nawet 9 tys. zł, jeśli chodzi o marszałków
  • Naczelna Izba Lekarska przypomniała przy tej okazji, że na podwyżki dla lekarzy pieniędzy nie było, ostatecznie dostali po 19 zł brutto więcej 

Podwyżki dla polityków. Co o nich wiemy?

Ministrom i wiceministrom przysługuje 6 tys. zł brutto podwyżki. W związku z tym łączne wynagrodzenie zasadnicze ma wynosić ponad 16 tys. zł bez wliczania dodatków. Posłowie zarobią nawet 12,8 tys. zł (po podwyżce z 8 tys. zł), bez wliczania w to diety poselskiej w wysokości 2,5 tys. złotych.

Wynagrodzenie marszałków Sejmu i Senatu wzrośnie z kolei nawet o 9 tys. zł przy dotychczasowych zarobkach zasadniczych w kwocie 11 tys. złotych. Do tego należy doliczyć dodatki: funkcyjny - 3,6 tys. zł - oraz za wysługę lat. Podwyżki podsekretarzy stanu mają sięgać 60 proc. dotychczasowych wynagrodzeń, natomiast kadry kierowniczej - ok. 40 procent.

Czytaj również: Krystyna Ptok o podwyżkach dla polityków: "Kropla, która przelała czarę goryczy"

A lekarze na to: my dostaliśmy 19 złotych brutto

Naczelna Izba Lekarska w swoim poście na Twitterze odniosła się do podwyżek dla polityków i przypomniała przy okazji niedawny temat podwyżek dla lekarzy (ustawa o minimalnych wynagrodzeniach weszła w życie 1 lipca).

- Ponoć budżet państwa nie był w stanie udźwignąć podwyżek płacy minimalnej dla lekarzy specjalistów większych niż 19 zł brutto - zaznacza NIL.

- Z tego samego budżetu sfinansowane będą podwyżki dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - średnio 4800 brutto miesięcznie - czytamy w tweecie. 

W kolejny wpisie na ten temat NIL przyznaje:

- Urzędnicy zasługują na wysokie wynagrodzenia– bez wątpienia – zastanawiający jest tylko fakt, że ten sam budżet w którym zabrakło środków na podwyżki dla pracowników Ochrony Zdrowia wygospodarował tak wysoki wzrost wynagrodzeń dla osób wysokich stanowiskach.

Czytaj więcej: Będzie ogromny protest pracowników ochrony zdrowia. Komitet Protestacyjno-Strajkowy podał datę

Sprawdź: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Ile zarabia lekarz POZ? "Specjaliście proponuję 100 zł brutto"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum