×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podwyżki dla polityków? Samorząd lekarski przypomina: lekarze dostali 19 zł brutto

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, wnp, Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 14:14Aktualizacja: 04 sierpnia 2021 06:52

Nie milkną kontrowersje wokół podwyżek dla polityków, w tym parlamentarzystów i członków rządu. Lekarze przypominają, że na ich podwyżki pieniędzy nie było. Ostatecznie dostali 19 zł brutto więcej.

Podwyżki dla polityków? Samorząd lekarski przypomina: lekarze dostali 19 zł brutto
Budżet miał nie pozwolić na większe podwyżki dla lekarzy. Pozwolił na podwyżki dla polityków. Fot. Fotokon / Shutterstock.com
  • 1 sierpnia weszło w życie rozporządzenie o podwyżkach m.in. dla ministrów, posłów i marszałków izb parlamentarnych
  • Kwoty brutto podwyżek to 6 tys. zł w przypadku ministrów, 4,8 tys. zł - posłów i nawet 9 tys. zł, jeśli chodzi o marszałków
  • Naczelna Izba Lekarska przypomniała przy tej okazji, że na podwyżki dla lekarzy pieniędzy nie było, ostatecznie dostali po 19 zł brutto więcej 

Podwyżki dla polityków. Co o nich wiemy?

Ministrom i wiceministrom przysługuje 6 tys. zł brutto podwyżki. W związku z tym łączne wynagrodzenie zasadnicze ma wynosić ponad 16 tys. zł bez wliczania dodatków. Posłowie zarobią nawet 12,8 tys. zł (po podwyżce z 8 tys. zł), bez wliczania w to diety poselskiej w wysokości 2,5 tys. złotych.

Wynagrodzenie marszałków Sejmu i Senatu wzrośnie z kolei nawet o 9 tys. zł przy dotychczasowych zarobkach zasadniczych w kwocie 11 tys. złotych. Do tego należy doliczyć dodatki: funkcyjny - 3,6 tys. zł - oraz za wysługę lat. Podwyżki podsekretarzy stanu mają sięgać 60 proc. dotychczasowych wynagrodzeń, natomiast kadry kierowniczej - ok. 40 procent.

Czytaj również: Krystyna Ptok o podwyżkach dla polityków: "Kropla, która przelała czarę goryczy"

A lekarze na to: my dostaliśmy 19 złotych brutto

Naczelna Izba Lekarska w swoim poście na Twitterze odniosła się do podwyżek dla polityków i przypomniała przy okazji niedawny temat podwyżek dla lekarzy (ustawa o minimalnych wynagrodzeniach weszła w życie 1 lipca).

- Ponoć budżet państwa nie był w stanie udźwignąć podwyżek płacy minimalnej dla lekarzy specjalistów większych niż 19 zł brutto - zaznacza NIL.

- Z tego samego budżetu sfinansowane będą podwyżki dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - średnio 4800 brutto miesięcznie - czytamy w tweecie. 

W kolejny wpisie na ten temat NIL przyznaje:

- Urzędnicy zasługują na wysokie wynagrodzenia– bez wątpienia – zastanawiający jest tylko fakt, że ten sam budżet w którym zabrakło środków na podwyżki dla pracowników Ochrony Zdrowia wygospodarował tak wysoki wzrost wynagrodzeń dla osób wysokich stanowiskach.

Czytaj więcej: Będzie ogromny protest pracowników ochrony zdrowia. Komitet Protestacyjno-Strajkowy podał datę

Sprawdź: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Ile zarabia lekarz POZ? "Specjaliście proponuję 100 zł brutto"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum