Podwyżki dla opiekunów medycznych? O części z nich zapomniano w ustawie o wynagrodzeniach

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia08 września 2021 07:07

Podwyżki dla opiekunów medycznych? O części z nich zapomniano w ustawie o wynagrodzeniach. Część nie weźmie udziału w proteście pracowników ochrony zdrowia 11 września. "Nie stanę w kolumnie defilad i protestów" - napisał na Facebooku Marcin Staszak, prezes Stowarzyszenia Krajowe Centrum Opiekunów Medycznych.

Podwyżki dla opiekunów medycznych? O części z nich zapomniano w ustawie o wynagrodzeniach
Opiekunowie medyczni. O części z nich ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ogóle nie wspomina. Fot Shutterstock
  • Opiekunowie medyczni, którzy są zatrudnieni w domach pomocy społecznej nie mogli liczyć na żadną podwyżkę po wejściu w życie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach
  • Stowarzyszenie Krajowe Centrum Opiekunów Medycznych (KSOM) nie weźmie udziału w proteście zawodów medycznych 11 września
  • Marcin Staszak, prezes stowarzyszenia uważa, że opiekunowie medyczni zostali podzieleni ustawą
  • Natomiast Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych (OSOM) zapowiedziało udział w proteście pracowników ochrony zdrowia 11 września w Warszawie

Marcin Staszak, prezes stowarzyszenia Krajowego Centrum Opiekunów Medycznych we wpisie na Facebooku przypomina, że część opiekunów medycznych nie otrzymała podwyżek, gdyż nie została uwzględniona w ustawie o najniższych wynagrodzeniach minimalnych w ochronie zdrowia. Wynika to stąd, że pracują w domach opieki społecznej.

Czytaj więcej: Opiekun medyczny dostanie nowe kompetencje. Oto, co może teraz LISTA

Opiekun medyczny. To koniec zawodu w Polsce? Nowe zasady kształcenia budzą kontrowersje

Ustawowe podwyżki nie objęły wszystkich opiekunów medycznych

"W lipcu tego roku, wszyscy opiekunowie medyczni zatrudnieni w większości podmiotów leczniczych otrzymali zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia podwyżkę w swoim środowisku zawodowym opiekunów medycznych" - przyznał we wpisie na Facebooku.

Jak jednak zauważa są, niestety, opiekunowie medyczni, "którzy w ogóle nie załapali się w tym pułapie podwyżek, ponieważ zatrudnieni są w Domach Pomocy Społecznej, a ten podmiot podlega pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, więc opiekunowie medyczni, którzy są tam zatrudnieni nie mogli liczyć na żadną podwyżkę w tej kwestii".

"Mój artykuł (wpis na FB - red.) może być użyty jako apel do Ministerstwa Zdrowia oraz do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o równe traktowanie w wynagrodzeniach" - napisał Marcin Staszak.

Dodaje, że stowarzyszenie Krajowe Centrum Opiekunów Medycznych, którego jest prezesem nie wyśle swoich przedstawicieli na protest zawodów medycznych w Warszawie 11 września.

Staszak: zawód opiekuna medycznego został podzielony

Jak tłumaczy: "Taki protest  nie jest to prosta ścieżka na której chciałbym walczyć, bowiem jako pierwszy głos mają prawo wypowiedzieć się opiekunowie medyczni, którzy w tym roku wcale nie otrzymali podwyżek i do tego nasz zawód został podzielony".

Staszak zapowiada: "Stanę dopiero wtedy jak nasza organizacja Krajowe Centrum Opiekunów Medycznych oraz tworzący się Ogólnopolski Związek Zawodowy Opiekunów Medycznych wypracuje sobie jeden łańcuch solidarności i porozumienia współpracy z Ministerstwem w tej postawie równości a nie poczucia skrzywdzenia dla pozostałej części opiekunów medycznych, mających wysoką świadomość ich ciężkiej 12- lub 24-godzinnej pracy z przy ciężko chorych seniorach".

Opiekunowie medyczni będą reprezentowani na proteście 11 września w Warszawie.

Opiekunowie medyczni będą reprezentowani na proteście

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych (OSOM) zapowiedziało udział w proteście pracowników ochrony zdrowia 11 września w Warszawie. - Będziemy tam, by pokazać, że zmiany są niezbędne. Chcemy też zawalczyć o lepsze warunki pracy dla wszystkich opiekunów medycznych oraz konieczne zmiany prawne - zapowiedzieli przedstawiciele stowarzyszenia i zaapelowali o udział w manifestacji.

Czytaj też: Protest 11 września. Opiekunowie medyczni też wyjdą na ulice. "Zmiany są niezbędne"

Dołączcie do nas! Razem przemaszerujcie z nami by pokazać jakie problemy dotykają opiekunów medycznych. Tylko działając możemy coś zmienić. My nie czekamy, aż samo się zrobi - chcemy być zmianą, której opiekunowie medyczni potrzebują - dodają.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum