Podróżowanie po Europie tylko z certyfikatem covidowym? Muller: nie można tego wykluczyć

Autor: KM • Źródło: Polskie Radio, Rynek Zdrowia07 lipca 2021 08:55

Jest prawdopodobieństwo, że podróże po Europie będą mogły odbywać się wyłącznie z certyfikatem covidowym. Mówił o tym rzecznik rządu Piotr Müller.

Wprowadzenie przepisu o obowiązkowości paszportu covidowego jest "faktycznie rozważanym instrumentem". Fot. Shutterstock
  • Nie można wykluczyć, że podróżowanie po Europie będzie możliwe tylko z certyfikatem covidowym - mówił w "Sygnałach dnia" rzecznik rządu Piotr Müller
  • Pomysł wprowadzenia kwarantanny dla zaszczepionych, którzy mieli kontakt z zakażonymi wariantem Delta, nie ma uzasadnienia w przepisach prawa
  • Przy wysokim wskaźniku zaszczepienia COVID-19 może być postrzegany jak każda choroba - zgodnie z obecnym wzorcem brytyjskim

Podróże po Europie tylko z paszportami covidowymi? Sytuacja "powoli zaczyna mieć miejsce"

Na antenie radiowej "Jedynki" rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że nie można wykluczyć tego, że w niedługim czasie poszczególne kraje Unii Europejskiej dojdą do wniosku, by podróże po Europie były możliwe tylko z tzw. paszportami covidowymi. Dodał, że ta sytuacja "powoli zaczyna mieć miejsce w całej Unii Europejskiej".

- Zaszczepienie się jest istotne, żeby zwalczyć epidemię, ale również, żeby korzystać z pewnego rodzaju łatwości podróżowania po Unii Europejskiej - zaznaczył Müller i dodał, że "ma wrażenie", że w przyszłości takie rozwiązanie będzie dotyczyło "wielu innych krajów świata, bo w tej chwili inne kraje również wprowadzają podobne regulacje". 

Wprowadzenie tego przepisu jest ponadto "faktycznie rozważanym instrumentem", który był omawiany podczas posiedzenia Rady Europejskiej.

- System informatyczny koordynujący wymianę informacji czy uznawalność właściwej informacji pomiędzy krajami już powstał. Obowiązuje od 1 lipca - zaznaczył Müller i podkreślił, że pozostaje pytanie, czy "ze względu na poważny wzrost zachorowań na przykład jesienią nie trzeba będzie tych obowiązków na poziomie unijnym nieco zaostrzyć".

Kwarantanna dla osób po kontakcie z zakażonymi wariantem Delta nie miałaby uzasadnienia prawnego

Müller odniósł się także do kwestii zniesienia zapowiadanej kwarantanny dla osób, które zetknęły się z zakażonymi wariantem Delta.

- Nie było żadnych regulacji prawnych, które by odgórnie decydowały o tym - mówił rzecznik rządu o kwarantannie po kontakcie z zakażonym "Deltą".

- To były decyzje poszczególnych inspektorów sanitarnych i my po prostu usystematyzowaliśmy to, bo faktycznie była pewna rozbieżność w decyzjach w tym obszarze i dlatego ustaliliśmy, że każda osoba która jest zaszczepiona, nie będzie podlegała kwarantannie zgodnie z tą zasadą, która do tej pory obowiązywała - dodał rzecznik.

- Szczepienie jest najlepszą metodą ochrony na ten moment przed wieloma wariantami koronawirusa - powiedział Müller i zapewnił, że władze prowadzą "szczególną analizę wokół nowych mutacji, bo one niestety są bardziej zakaźne" i monitorują sytuację procentowego udziału tych mutacji we wszystkich zachorowaniach w Polsce.

Piotr Müller powiedział również, że "na ten moment nie ma informacji które by potwierdzały lub zaprzeczały tezie", że nowo odkryty wariant Lambda może być odporny na szczepionki.

COVID-19 jak każda choroba? Wariant może być "poważnie brany pod uwagę"

W ocenie Piotra Müllera COVID-19 jest możliwe, że COVID-19 będzie traktowany w Polsce jak każda inna choroba, czyli podobnie do tego, co dla Wielkiej Brytanii zapowiedział premier Boris Johnson. Zastrzegł jednak, że będzie to "poważnie brane pod uwagę" przy wysokim stopniu zaszczepienia.

- Warto spojrzeć na liczby: faktycznie w Wielkiej Brytanii liczba zachorowań rośnie, ale liczba hospitalizacji proporcjonalnie do liczby zachorowań zdecydowanie zmalała - powiedział Müller.

- Szczepionka z jednej strony chroni przed zachorowaniem, ale z drugiej strony, nawet jak człowiek zachoruje, to chroni przed hospitalizacją czy w znaczącym zakresie przed śmiercią - zaznaczył rzecznik rządu i przytoczył także dane ze Stanów Zjednoczonych: spośród osób, które zmarły tam na COVID-19, 99,2 proc. były to osoby niezaszczepione.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum